Gündem Haberleri

  Karzai çocuk gelin için harekete geçti

  Hürriyet Planet
  03.01.2012 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, kocası ve kocasının ailesi tarafından 6 ay işkence gördükten sonra kurtarılan 15 yaşındaki çocuk gelin Seher Gül’ün maruz kaldığı kötü muamele hakkında soruşturma başlatılması emrini verdi.

  Karzai, dünya basınının büyük ilgi gösterdiği çocuk gelinin maruz kaldığı muamelenin “ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini” ifade etti. Karzai ayrıca, İçişleri Bakanı Yardımcısı’na emir vererek işkenceden sorumlu kişilerin yakalanmasını istedi.

   

  Afganistan'ın Baghlan eyaletinde, kocasının evinde, bodrumdaki tuvalette kilitli tutulan, aç bırakılan ve tırnakları sökülen Seher, Afgan polisinin geçtiğimiz hafta yaptığı baskınla kurtarılmıştı.

   

  Seher’e işkence yapan eşi baskında kayıplara karışmış, kayınvalidesi ile işkenceye ortak olan iki kadın tutuklanmıştı.

   

  Yetkililer, Seher’in, fuhuş yapmayı reddettiği için işkenceden geçirildiğini belirtirken, daha fazla bilgi alabilmek için Seher’in tamamen iyileşmesini bekliyor.

   

  AYLARCA İŞKENCEDEN GEÇTİKTEN SONRA BU HALE GELDİ / FOTO GALERİ 

   

  KERPETENLE İŞKENCE

  Seher'in hikayesi yaklaşık yedi ay önce 30 yaşındaki bir adamla evlenmesiyle başladı.

   

  Anne ve babası, düğünden sonra Seher’i aylarca görememeleri üzerine polise haber verdi. CNN'e konuşan Emniyet Müdürü Cavid Başarat, Seher’i karanlık bir odada bulduklarını, kerpetenle derisi kesilerek işkence gören küçük kızın güçlükle konuşabildiğini ifade etti.

   

  Kadın İşleri Bakanlığı Baghlan eyaleti direktörü Rahima Zarifi, aç ve tırnakları sökülmüş bir halde bulunan kızın hemen hastaneye kaldırıldığını anlattı.

   

  Zarifi, Seher’in başından geçenlerin, Taliban'ın kontrolü zayıflamış olsa da Afganistan’ın bazı bölgelerinde kadınlara yönelik baskı ve şiddetin sürdüğünü gösteren önemli bir kanıt olduğunu belirtti.

   

  Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (AIHRC), 2011’in son 6 ayında bin 26 kadına şiddet olayı bildirdi. 2010’da bu rakam 2 bin 700’dü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı