GeriGündem Kartı göster ekmeği al
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kartı göster ekmeği al

Kartı göster ekmeği al
refid:6968251 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek A.Ş. (İHE), büfeler arası koordinasyonu saylayabilecek ve ihtiyaç sahiplerine yönelik ücretsiz ekmek dağıtımını denetleyebilecek “Smart Kart” projesini hayata geçirdi.

İHE'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin “Sosyal Doku Projesi” çerçevesinde, İstanbul'da yaşayan yoksul vatandaşlara ücretsiz ekmek dağıtımına ilişkin olarak sunulan hizmetin son aşaması olan dijital altyapıya sahip projeyi hayata geçirdiği belirtildi.

Açıklamada, tüm İHE bayilerinde uygulanan projeyle tek noktadan takibin yapıldığı, ihtiyacı olan kişilerin bilgilerinin güncellendiği ve anında raporlanabilmesinin sağlandığı bildirildi.

Ekmek karnelerinin tarihe karıştığı bugünlerde ihtiyaç sahiplerine İstanbul Halk Ekmek aracılığıyla her gün 250 bin ücretsiz ekmek dağıtan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, “Smart Kart” uygulaması ile kamu haklarını koruyan denetimli bir projeyi hayata geçirdiği belirtilen açıklamada, şu an İHE büfelerinde POS cihazının altyapısının online olarak tamamlanan ve aynı anda devreye giren uygulamayla tüm olumsuzlukların da önüne geçileceği ifade edildi.
Açıklamada, vatandaşların “Smart Kart” teknolojisiyle hem hayatlarının kolaylaşacağı, hem de 3 ayda bir yapılan evrak bürokrasisinin ve ekmek takibinin daha sağlıklı bir ortamda raporlanabileceği kaydedilerek, İHE'nin tüm satış noktalarındaki POS cihazlarla büfelerin açılış, kapanış saatlerinin takibinin yapılabildiği ve sağlıklı ekmek siparişlerinin de yine online olarak yapılmasının mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamada, yapılan araştırmalara göre sadece İstanbul'da günde 2 milyon ekmeğin israf edildiği ifade edilerek, İHE'nin büfeler arası koordinasyonu sağlayacağı “Smart Kart”lı online sistemle, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ekmek dağıtımının da denetlenebileceği ve büfelerden yapılan yanlış ekmek siparişiyle yaşanan israfın önüne geçileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, 3 ayda bir ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşların İBB'nin beyaz masa ve İHE merkez noktalarında kuyruklar oluşturarak sıkıntı yaşamalarına neden olan kupon uygulamasına son verildiği bildirilen projeyle, kimin, hangi büfeden, kaç ekmek aldığının POS cihazı ve manyetik çipli smart kartla gözlenebileceği ve böylece gerçek ihtiyaç sahibinin o gün ne kadar ekmek alabileceğinin de kayıtlarda yer alacağı vurgulandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle