Gündem Haberleri

  Kartal'daki tanker faciası mahkeme önünde

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Kartal'da 9 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin tanker sürücüsünün yargılanmasına başlandı. Kartal 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Cavit Karakaş katıldı.

  Kazada hayatını kaybeden 9 kişinin yakınları ile müşteki konumundaki 40 kişiden 32'si de, duruşmada hazır bulundu. Duruşmada sorgusu yapılan sanık Cavit Karakaş, işyerine yeni girdiğini ve kendisine verilen güzergaha göre seyrettiğini söyledi.

  Takometre kullanılmadığını ifade eden Karakaş, şöyle dedi:

  'Bana, 'tankerin yeni tamir edildiğini ve hazır hale getirildiğini' söylediler. Ben de mazot yüklü araçla Kartal Köprüsü üzerinde 60 kilometre hızda, ağır vitesteydim. Frenlerle ilgili ikaz işareti geldiğini gördüm, vites küçülttüm. Bu sırada titreme oldu, dönmem gereken sapağa dönemedim. Karşıdan gelen araçlar vardı. Bu sırada araç hızlanmaya başladı. Tankerin patlamaması için çaba gösterdim, kurtarmaya çalıştım. Vites küçülttüm, ancak başarılı olamadım. Neticede araç durduktan sonra indim.”

  Karakaş, Mahkeme Hakimi Servet Kartal'ın “Tankerden nerede indiğini” sorması üzerine de, “tam olarak hatırlayamadığını, ancak araç durduktan sonra yolda indiğini” bildirdi.

  “Bilirkişi raporunu kabul etmediğini” söyleyen Karakaş, ayrıca ”aracın kendisine arızalı verildiğini, bu nedenle frenlerin tutmadığını” ileri sürdü.

  Duruşmaya katılan müştekilerden 14'ü tanker sürücüsü Karakaş'tan, bazıları da hem sürücü hem de şirketten şikayetçi oldu. Bazı müştekiler ise şikayetçi olmadıklarını söylediler.

  Duruşmaya annesi müşteki Sevgül Avlamaz ile gelen 5 yaşındaki Faruk Avlamaz da, olay sırasında minibüste olduğunu ve kamyonun nasıl çarptığını görmediğini bildirdi.

  Çocuğun olayı anlatmakta güçlük çekmesi üzerine hakim, ifade almayı bitirdi. Duruşmada söz alan sanık avukatı Güler Çetin, müvekkilinin akıl hastası ya da sarhoş olmadığını belirtti.

  “Bilirkişi raporunu kabul etmediklerini” söyleyen avukat Çetin, ayrıca “bu konuda asıl suçlunun şirket ve denetim yapmayan görevliler olduğunu” savundu.

  Sanık avukatının “müvekkilinin tahliye edilmesi” yönündeki talebini kabul etmeyen Mahkeme Heyeti, eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.   

  İDDİANAME

  Kartal Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, tanker sürücüsü Cavit Karakaş'ın, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlikle  birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor.

  Bu arada, duruşmanın ardından bazı mağdur ve müştekiler, kazanın meydana geldiği yere giderek karanfil bıraktı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı