GeriGündem Kartal'a af yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kartal'a af yok

Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nı ‘kamu vicdanını zedelemeyecek’ şekilde kısmen genişletti. Memurlar ve 17 Ağustos depremi öncesindeki deprem müteahhitleri affedildi. Ancak mali suçlar af kapsamı dışında kaldı.

Kartal Cezaevi'nin ünlüleri Cavit Çağlar, Murat Demirel, Dinç Bilgin, Hayyam Garipoğlu ve Ali Balkaner ile Nail Keçili'nin de af umudu sona erdi. Zimmet, irtikap, rüşvet, kaçakçılık, çete, orman suçları da affedilmedi.

Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nı dün kısmen genişleterek, memurları ve deprem müteahhitlerini affetti, ancak mali suçları affetmedi. Böylece Kartal Cezaevi'ndeki bankacıların kısa sürede dışarı çıkma düşleri bitmiş oldu. Bu durumda Cavit Çağlar, Murat Demirel, Dinç Bilgin, Hayyam Garipoğlu ve Ali Balkaner ile Nail Keçili'nin de af umudu sona erdi.

Zimmet, irtikap, dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, rüşvet, gibi mali suçlarla, kaçakçılık, devlete karşı işlenen suçlar, orman suçları, çete ve işkence suçlarına af başvuruları reddedildi.

Yargı çevrelerinde, mahkemenin yasayı ‘kamu vicdanını zedelemeyecek’ şekilde genişlettiği yorumu yapıldı. Mahkeme, daha önce aftan yararlanarak, cezaevinden çıkan Haluk Kırcı ve Mehmet Ali Ağca gibi eski hükümlülere de bu yasadan yararlanma imkanı getirdi. Ancak, özgürlüklerine kavuşabilmeleri için cezaevinde kalma sürelerini tamamlamaları gerekecek. Yasadan yararlanmak için 22 Ocak 2001'de biten başvuru süresi de kaldırıldı ve firardakilere de af kapısı aralandı.

KİMLERE AF ÇIKTI

Anayasa Mahkemesi dün Af Yasası'nın genişletilmesi için yaptığı incelemeyi tamamladı ve kararı açıkladı. Mahkeme, TCK'nın 240. maddesindeki ‘Görevi kötüye kullanma’, ‘Tehdit’ fiillerini düzenleyen 188 ve 191., ‘Firar’ eylemini içeren 298. ve ‘Meslekte gerekli özeni göstermeyerek, kazaya (Yangın, deniz kazası vb) sebebiyet verme’ fiilini düzenleyen 383. maddelerinin yasa kapsamı dışında bırakılmasını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. 383. madde müteahhitlerin de cezalandırıldığı madde. (Bu madde, deprem müteahhitleri de kapsıyor ama, 17 Ağustos depremi kapsam dışında kaldı.)

TARİHE İPTAL YOK

Yüksek Mahkeme, binlerce kişinin daha affı sonucunu doğuracak, tarih hükmünün iptalini ise reddetti. Yüksek Mahkeme, bu konuda takdirin af çıkarma yetkisine sahip TBMM'ye ait olduğuna karar verdi.

Karara imza koyan heyet

Başkan Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç, üyeler Samia Akbulut, Yalçın Acargün, Sacit Adalı, Ali Hüner, Fulya Kantarcıoğlu, Rüştü Sönmez, Ertuğrul Ersoy, Tülay Tuğcu ve Ahmet Akyalçın.

Yargıtay dosya tarıyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi'nin 4616 Sayılı Şartla Salıverilmeye Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'daki iptallerinin ardından, temyizdeki dosyaları hemen taramaya aldı. Yetkililer, kapsam dışında bırakılan TCK'nın 188, 191, 240, 298 ve 383'ncü maddelerine yönelik verilen iptal kararları doğrultusunda bu suçları kapsayan dosyaların inceleneceğini kaydettiler.

Erken tahliye olabilecekler

Anayasa Mahkemesi, daha önce şartla salıverildikleri halde, yeniden suç işleyerek hüküm giyenlerle, daha önce çıkarılmış bir aftan yararlananların aftan yararlanamayacağı hükmünü de iptal etti. Mahkemenin verdiği iptal kararları ışığında, TİP'li 7 genci öldürmek suçuyla yargılanan ve 7 kez idama mahkûm olan Haluk Kırcı, Abdi İpekçi cinayetinin sanığı ömür boyu hapse mahkûm Mehmet Ali Ağca ve Avukat Eşber Yağmurdereli'ye de af kapısının açıldığı belirtildi. Yüksek Mahkeme'nin, iptal kararının yürürlüğe girmesi ile birlikte bu üç kişinin erken tahliyesinin gündeme gelebileceği belirtildi.

Bu durumda daha önceki benzeri yasalardan yararlanmış olan eski tutuklu ve hükümlüler de, hesaplanan infaz sürelerini çekmeleri durumunda özgürlüklerine kavuşabilecekler. Bu iptal kararına Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ve üye Ertuğrul Ersoy karşı oy verdiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle