Gündem Haberleri

  Kart faizine sınır ürküttü, borsa bankalarla düştü

  Esra SAHİCİ
  24.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Global piyasalarda yaşanan karamsarlık ve içeride kredi kartı faizlerine sınırlama getirmeyi öngören yasa teklifinin TBMM’ye gönderilmesinin ardından banka hisselerindeki büyük düşüşle birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 40 bin puanın altına geriledi.

  Faiz yeniden yüzde 20’yi zorlarken dolar ise 1.24-1.25 YTL bandında hareket etti.

  Bankacılık yüzde 4.08 düştü

  Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifte kredi kartı faizlerine üst sınır getirilmesinin önerilmesi, İMKB’de işlem gören ve kredi kartları pazarındaki payları yüksek olan bankaların hisselerinin düşmesine neden oldu. Teklifin TBMM’ye sunulmasının ardından dün İMKB-100 endeksi banka hisselerindeki kayıplar nedeniyle günü yüzde 1.94 kayıpla tamamlarken, bankacılık endeksi yüzde 4.08 değer kaybetti.

  ABD borsasında satış

  ABD ekonomisine dönük yüksek enflasyon ve durgunluk senaryosu yeniden piyasaların gündemine oturdu. ABD Merkez Bankası’nın (FED) hafta içinde yaptığı açıklamada yüksek enflasyona dikkat çekmesi ve emtia fiyatlarındaki hızlı tırmanış, global piyasaları tedirgin etti. ABD ve Avrupa borsalarında satıcılı işlemler hakim olurken, para piyasalarında da tansiyon yükseldi. Dün ABD borsalarında vadeli işlemler aşağı yönlü hareket ederken Avrupa borsalarından Almanya Frankfurt’ta Dax ve Fransa Paris Cac 40 endeksleri yüzde 1’e yakın kayıplar yaşadı.

  Faiz 20’yi zorladı

  Faizde ise tırmanış dikkat çekici oldu. Dün gösterge bono bileşik faizi ise yüzde 20 seviyesini zorladı. Faiz gün içinde yüzde 19.80 seviyesini test etti. Döviz piyasasında ise YTL’deki faiz cazibesi yükselişin sınırlı kalmasına neden oldu. Bankalar arası piyasada dolar, 1.24-1.25 YTL bandında hareket gerçekleştirdi. Dolar, serbest piyasada günü 1.2450 YTL’den tamamladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı