GeriGündem Karpuzlu Natürmort 1.3 milyona satıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karpuzlu Natürmort 1.3 milyona satıldı

Karpuzlu Natürmort 1.3 milyona satıldı
refid:13194526 ilişkili resim dosyası

Karpuzlu Natürmort tablosunu, müzayedeye telefonla katılan bir sanatsever 1.3 milyona satın aldı.

Portakal Sanat Evi’nin düzenlediği Özel Koleksiyonlar Müzayedesi’nde Süleyman Seyyid imzalı “Karpuzlu Natürmort” 1.3 milyon TL’ye satıldı. İsmi açıklanmayan alıcı Halil Paşa’nın “Bostancı Sahilinde Aile” adlı tablosuna da 475 bin TL ödedi Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin Conrad Otel’de düzenlediği Özel Koleksiyonlar Müzayedesi yeni bir rekora imza attı. Türk resminin büyük ustalarından Süleyman Seyyid’e ait Karpuzlu Natürmort adlı yağlıboya tablo 1.3 milyon TL.’ye satılarak ressamın kendi rekorunu kırdı. 900 bin TL’den satışa çıkan tablonun KDV ve komisyon ilave edilmiş fiyatı ise 1.6 milyon TL’ye çıkıyor. İsmi açıklanmayan alıcı Halil Paşa’nın “Bostancı Sahilinde Aile” adlı tablosuna da 475 bin TL ödedi. Raffi Portakal ve kızı Maya Portakal’ın yönettiği 213 eserin sunulduğu müzayedede toplam 6 milyon 700 bin TL’lik satış yapıldı.

Naile Hanım Portresi 500 bin TL

Müzayedeye iş dünyası ve sosyetenin önemli isimleri katıldı. İşadamı Asım Kibar, Remzi Gür, İlhan Aslan, Nuri Çolakoğlu, Arif Keskiner gibi isimlerin yanı sıra Türkan Şoray’ın kızı Yağmur Ünal’la sevgilisi Marc ve Ralf Tezman’la kız arkadaşı Sanem Kardıçalı da izleyenler arasındaydı. Eski bir Osman Hamdi koleksiyoneri olan iş adamı Asım Kibar 1 Halil Paşa ve 2 Osman Hamdi tablosuna toplamda 1 milyon 55 bin TL ödedi. Osman Hamdi Bey’e ait 29 eserin sunulduğu müzayedenin en pahalı ikinci eseri ise 500 bin TL’ye satılan Osman Hamdi’nin Naile Hanım Portresi oldu. Ressamın eşinin portresini resmettiği tablonun yeni sahibinin ismi de gizli tutuldu. Müzayede’nin farklı ve pahalı bir eseri olan ve 180 bin TL’den satışa sunulan ünlü hattat Mehmed Fehmi’ye ait hilye-i şerif ise 400 bin TL’ye alıcı buldu.

Fethi Naci’nin eşine 67 bin TL toplandı

Müzayede öncesi yapılan edebiyatçı Ferit Edgü’nün organize ettiği “Fethi Naci anısına Dayanışma Müzayedesi”nde ise satışa sunulan 51 eserden 67 bin lira gelir elde edildi. Müzayedeyi değerlendiren Raffi Portakal, “Satışa çıkan 213 parçanın yüzde 72’sini sattık. Bu bir müzayede için çok yüksek bir rakam. Burada düşük miktarlı değil çoğu yüksek fiyatlı bir çok eser sattık. Karpuzlu Natürmort tam bir müze şaheseridir. Halil Paşa tabloları da o boyutlardaki kendi rekorunu kırdı” dedi.

Remzi Gür’den 5 esere 54 bin TL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı iş adamı Remzi Gür de müzayedeye katılanlar arasındaydı. Gür’e 2009 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi hat sanatçısı ve araştırmacısı Prof. Dr. Uğur Derman fikir vererek eşlik etti. Remzi Gür müzayededen tuğralı gümüş çerezlik ve ayna, Aziz Rufai Koleksiyonu’nundan hatla yazılı Kadiri Evradı, Es-Seyyid Hafız İbrahim Hakkı-el Konevi’ye ait el yazması Kuran-ı Kerim ile Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait bir inşa kitabı aldı. İş adamı 5 parça esere 54 bin TL ödedi.

IRMAK SEVGİLİSİYLE

Türkan Şoray’ın kızı Irmak Ünal müzayedeye Marko adında sevgilisiyle geldi, sonuna kadar izledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle