GeriGündem Karışlama kavgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karışlama kavgası

Karışlama kavgası

ERGENEKON ana davasında tutuklu yargılanan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, soruşturma kapsamında gizli tanık ‘Anadolu’ olarak ifade verdiğini açıklayan Doç. Dr. Ümit Sayın ile eski Uzman Çavuş Muhammet Yüce tahliye edildi. Mahkeme, üç sanık için yurtdışına çıkış yasağı koydu. Duruşmada, İP Genel Başkanı tutuklu sanık Doğu Perinçek ile Mahkeme Başkanı Köksal Şengün arasında tartışma yaşandı.

Ben kendimi örgütleyemiyorum

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tahliye kararı öncesi söz alan Emin Gürses şunları söyledi:
“Örgütü bulamadınız ama iki senedir beni burada tutuyorsunuz. Ben kendimi örgütleyemiyorum, kaldı ki üniversiteyi örgütleyeyim. ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısı arkanızda olduğu için göremiyorsunuz. Aslında önünüzde olması lazım. Hukuka uygun karar vermenizi bekliyorum. ”Sanık ve avukat taleplerini dinleyen mahkeme, üç sanığın tahliyesine karar verirken, Mehmet Demirtaş, İsmail Yıldız, Muzaffer Senocak, Mehmet Zekeriya Öztürk, Kemal Kerinçsiz, Hayrettin Ertekin, Hüseyin Görüm, Erkut Ersoy, Selim Akkurt, Hikmet Çiçek ve Nusret Senem’in tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme Başkanı Şengün bu sanıkların tahliyesi yönünde oy kullandı.

Doğu Perinçek Başkan’a bağırdı

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti salondan çıkarken, davanın tutuklu sanığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Tahliye edilmesinin gerekçesini açıklayacaksınız. Sizi tehdit ediyor” diye bağırdı. Bunun üzerine Başkan Şengün, “Tehdit edenin ağzını karışlarım” diye karşılık verdi. Perinçek de, “Hiç de karışlayamazsınız, gördük işte” dedi. Şengün, “Size öyle geliyor” diyerek salondan ayrıldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle