Gündem Haberleri

  Karikatürlere Türkiye'den tepki

  A.A.
  04.02.2006 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler Erzurum, Adana, Nevşehir, Konya, Samsun ve Sivas'ta protesto edildi.

  Erzurum'da Ulu Camii önünde, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek amacıyla, vatandaşlar bir araya geldi.  Grup, Cumhuriyet Caddesi'nden Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Havuzbaşı'na doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Trafiğin aksamasına neden olması üzerine yürüyüşün yaya kaldırımında yapılmasını isteyen polislerle, gruptakiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
  Havuzbaşı'na kadar yürüdükten sonra Lalapaşa Camii bahçesine gelen gruptakiler, polisin uyarısıyla dağıldı.

  ADANA

  Adana'da da İnönü Parkı'nda toplanan Saadet Partisi Adana İl teşkilatı üyesi grup, karikatürleri yayınlayan Danimarka gazetesine ve bazı batı ülkelerinin yayın organlarına tepki göstererek, bu ülkeler aleyhinde sloganlar attı.
  Saadet Partisi Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Çekilarız, burada yaptığı açıklamada, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün ardına saklanan batı ülkelerindeki bazı basın kuruluşlarının İslam dinini terör, Müslümanları da terörist göstermeye çalıştığını öne sürdü.
  Çekilarız, karikatürlerin yayınlandığı ülkeleri özür dilemeye çağırdıklarını ifade ederek, “Kalbinde birazcık olsun peygamber sevgisi olan tüm insanları adı geçen ülkelerin mallarını boykot etmeye çağırıyoruz.”
  Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Ramazan Yıldız da yayınlanan karikatürlerin tüm İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar gibi kendilerini de derinden üzdüğünü dile getirdi.
  Bir süre sloganlar atan ve dualar okuyan grup, daha sonra dağıldı.

  KONYA

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Konya İl Başkanı Necati Çivlik ise yaptığı yazılı açıklamada, AB'ye üye ülkelerinin İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayınlamakla İslam dünyasıyla ve kutsal değerlerle alay ettiklerini ifade etti.
  Çivlik, siyasi partilerin ve halkın bu ve benzeri olaylar karşısında daha duyarlı olmasını istediklerini kaydetti.

  Konya Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, görme engelli üyelerle birlikte yaptığı basın açıklamasında, karikatürlerin çeşitli ülkelerde yayınlanmasına tepki olarak, 25 üyeyle birlikte 24 saat dernek binasını terk etmeme eylemi yapacaklarını söyledi.
  Açıklamanın ardından derneğe giren görme engelliler, bir birlerinin kollarına siyah kurdele takarak, 24 saat derneği terk etmeme eylemini başlattı.

  NEVŞEHİR

  Nevşehir'de 14 ayrı sivil toplum örgütünün içinde yer aldığı Nevşehir Gönüllü Sivil Toplum Örgütleri Platformu tarafından yapılan açıklamada, Norveç, Fransa ve Danimarka mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.
  Memur-Sen İl Temsilcisi Birol Çatla, 14 sivil toplumu örgütü adına yaptığı açıklamada, Danimarka, Norveç ve Fransa mallarını boykot etme kararı aldıklarını söyledi.
  Bu çirkin saldırıdan dolayı İslam dünyasının bu ülkelerin mallarını boykot ettiğini ifade eden Çatla, Türk halkının da Danimarka, Norveç ve Fransa mallarını boykot etmelerini istediklerini kaydetti.

  SAMSUN

  Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup vatandaş, karikatürlerin yayınlanmasını çeşitli sloganlar atarak tepki gösterdi.
  Eylemi gerçekleştiren grup adına yapılan basın açıklamasında, başta Danimarka olmak üzere söz konusu karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.
  Çeşitli döviz ve pankart taşıyan katılımcılar, basın açıklamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

  SİVAS

  Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Sivas İl Temsilciliği'ne bağlı üyeler, sendika binasında ellerinde Danimarka, Norveç, Fransa, Almanya, İspanya, Hollanda, İtalya ve İsveç yazılı beyaz balonlarla toplandı. Üyeler, bu ülkeleri kınayarak bu ülkelerin mallarının boykot edilmesi yönünde çağrı yaptı.
  BASK Sivas İl Temsilcisi Tuncay Altun, tüm Türkiye'yi ve İslam dünyasını ayağa kaldıran bu olaya sendikalarının da tepki gösterdiğini ifade ederek, Türk halkının karikatürleri yayınlayan ülkelerin mallarını almamasını istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı