Gündem Haberleri

  'Karikatürler Danimarka'ya boykotu güçlendirir'

  KOPENHAG/HELSİNKİ (A.A)
  02.02.2006 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin başka gazetelerde de yayımlanmasının, hali hazırda Danimarka ürünlerini boykot eden Arap ülkelerindeki boykotu daha da güçlendirebileceğini belirtti.

  Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin başka gazetelerde de yayımlanmasının, hali hazırda Danimarka ürünlerini boykot eden Arap ülkelerindeki boykotu daha da güçlendirebileceğini belirtti. Börsen gazetesinin haberine göre, Bakan, “Boykotun daha da yayılmasını bekleyebiliriz. Hala tavırlarını belirlemeyen ülkeler var ve şimdi de Fransa, Almanya ve Avusturya gibi ülkeler karikatürleri yayımladı. Bu olayları alevlendirebilir” ifadesini kullandı.

  Karikatürlerin yayımlanmasını protesto ederek Danimarka ürünlerini boykot kararı alan Körfez ülkelerinde Danimarka bayrakları yakılmıştı. Börsen gazetesine göre, Dışişleri Bakanlığı, özellikle Cezayir ve Fas'taki boykottan çekiniyor, çünkü bu ülkeler yaklaşık 134 milyon avroluk Danimarka ürünü satın alıyor.

  FİNLANDİYALI MÜSLÜMANLAR

  Öte yandan, Finlandiyalı Müslümanların da Danimarka'dan gelen ürünleri protesto etme kararı aldığı bildirildi.
  Finlandiya İslam Topluluğu İmamı Hodr Şehab, Müslümanların boykota genelde uyduğunu, ancak daha fazlası için çabaların yetersiz kaldığını söyledi. Şehab, verdiği vaazlarda kendisinin de boykot çağrısı yaptığını kaydetti ve “Bu insanlar peygamberimize, dinimize hakaret etti” ifadesini kullandı.

  Finlandiya'daki Müslüman toplum, resmi rakamlara göre 20 bin, Şehab'a göre ise 35 bin kişiden oluşuyor.
  Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de ”ifade özgürlüğü” adına yayımladığı 12 serilik Hz. Muhammed karikatürlerine, Norveç gazetesi Magazinet de 10 Ocak'ta yer vermiş, karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmiş ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

  Bunun ardından karikatürleri yayımlayan gazeteler üzüntülerini bildirmiş, Danimarka Başbakanı da şahsı adına özür dilemişti. Ancak dün de Fransız ve Alman gazetelerinde aynı karikatürlerin yayımlanması, Arap ve Müslüman ülkelerinde giderek daha çok tepki duyulmasına yol açmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı