GeriGündem Karikatürist Pertev Ertün yaşamını yitirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatürist Pertev Ertün yaşamını yitirdi

Eskişehir'deki Sakarya Gazetesi'nde uzun süredir karikatürleri yayımlanan 87 yaşındaki Pertev Ertün, geçirdiği rahatsızlık sonucu evinde yaşamını yitirdi.

Karikatürleri ilk kez 1947 yılında Eskişehir'de, 1948 yılında da ulusal basında haftalık mizah dergisi Şaka'da yayımlanan Ertün, 1955'den itibaren yerel Sakarya Gazetesi'nde düzenli olarak eserlerini okuyucularla paylaştı.

Kalp ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Ertün, sabah saatlerinde Arifiye Mahallesi'ndeki evinde yaşamını yitirdi.

Ertün'ün cenazesi, yarın Alaattin Cami'nde kılınacak namaz ile yapılacak törenin ardından Eskişehir'de toprağa verilecek.

PERTEV ERTÜN'ÜN ÖZGEÇMİŞİ

Pertev Ertün, 1922'de Eskişehir'de doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra babasının görevi nedeniyle gittiği Ankara'da orta ve lise öğrenimini tamamladı. Ertün'ün karikatürleri 1947 yılında Eskişehir'de yayınlanmaya başlandı.

Ulusal basında ilk karikatürü Necmi Rıza Ayça'nın desteği ile 1948 yılında haftalık mizah dergisi Şaka'da yayımlandı. 1948-1949 yıllarında gazeteci arkadaşı Ruşen Mamuh ve Kocatepe Gazetesi'nin sahibi Faruk Şükrü Yersel'i de kadrosunda bulunduran, İstanbul'da hazırlanan siyasi halk gazetesi Karadayı'nın kapak ve iç sayfa karikatürlerini çizdi. 1953'de şu anda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen ve Beytullah Heper ile birlikte Eskişehir'de “Saksağan” adlı mizah gazetesini çıkardı.

1955 yılından itibaren Eskişehir'deki Sakarya Gazetesi'nde düzenli olarak karikatürleri yayımlandı. 1961 yılında Yılmaz Büyükerşen ve Beytullah Heper ile karikatür sergisi açtı. 1965 ve sonraki yıllarda TCDD ve Ankara Orman Genel Müdürlüğünün afiş ve broşürlerini hazırladı.

Orman Müdürlüğü için hazırladığı bir afiş birinciliğe layık görüldü. 1980 yılında İstanbul'a tekrar gitti ve Babıali'de bir grafik atölyesinde çalışırken “Çarşaf” adlı mizah dergisine de karikatürler verdi. Pertev Ertün, evli ve 1 çocuk babasıydı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle