Gündem Haberleri

  Karikatür protestoları yurt geneline yayıldı

  A.A.
  10.02.2006 - 16:25 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler, Siirt, Kocaeli, Adana, Bursa, Kırıkkale ve Şanlıurfa'da protesto edildi.

  Siirt'te cuma namazının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, karikatürlerin yayınlandığı ülkeler aleyhine sloganlar atarak, Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak “Peygamberimize uzanan eller kırılsın” yazılı pankartlarla tepkileri dile getirdi. Topluluk adına basın açıklaması yapan Fatih Atun, karikatürleri yayınlayanları şiddetle kınadıklarını belirterek, “Onları önce Allah'a sonra da insanlığa havale ediyoruz” dedi. Danimarka ve Fransa bayraklarını yakan grup, tekbir getirerek dağıldı.

  KOCAELİ

  Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde, cuma namazı sonrasında Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Saadet Partisi üyeleri, karikatürlerin yayınlandığı Danimarka, Norveç, Almanya ve Fransa aleyhine sloganlar atıp, tepkilerini dile getiren dövizler açtılar.

  Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı İsmail Ayar, karikatürlerin ilk olarak Danimarka'da yayınlandığını, bunu diğer ülkelerin takip ettiğini belirterek, bu tutumun, İslam dünyasına bir saldırı olduğunu söyledi. Karikatürlerin, Batı'nın İslam'a ve peygamberine bakış açısını çok net ortaya koyduğunu ifade eden Ayar, “Her fırsatta dinlerarası diyalogdan söz eden ve medeniyetler arası ittifakı dillerinden düşürmeyenlere sesleniyoruz, işte sizin gerçek dostlarınız bunlar” dedi. Grup, Ayar'ın konuşmasının ardından olaysız dağıldı.

  ADANA

  Adana'da, Anadolu Gençlik Dergisi adına Sabancı Merkez Camii'nde açıklama yapan Abdulaziz Kıranşal, ifade özgürlüğünün arkasına sığınılarak İslam dünyasında rahatsızlık yaratan zihniyeti kınadıklarını söyledi.
  Kutsal değerlere saldırıların her zaman aynı kaynaktan çıktığını belirten Kıranşal, şöyle konuştu:

  “Yapılan saygısızlıktır. Bu ülkelerdeki en üst makamları özür dilemeye çağırıyoruz. Olayı kınıyor, peygamber sevgisi olan herkesi Avrupa ve batı ülkelerinin mallarını boykot etmeye çağırıyoruz.”

  Bu arada, gruptakilerden bazıları, cami çıkışında Danimarka bayrağını yırtarak yaktılar. Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilciliği'nce de İnönü Parkı'nda protesto eylemi düzenlendi.

  İl Temsilcisi Kamil Köse, İslam dünyasının, medeniyet tarihinin en hoşgörüsüz ve acımasız saldırısıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, ”Hoşgörü ve ifade özgürlüğü, kimseye insanların inanç ve kutsallarına hakaret hakkı vermez” dedi.

  Köse, BM'nin duruma müdahale etmesi, üzücü olayların önüne geçmesi ve İslam dinine yapılan hakaretlere son vermesi gerektiğini kaydetti.

  BURSA

  Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde, Sani Konukoğlu Camii'nde kılınan cuma namazının ardından Ahmet Akyollu Caddesi üzerinde toplanan grup, Türk Bayrağı açarak, çeşitli sloganlar attı.  Grup adına basın açıklaması yapan İnegöl Ülkü Ocakları Başkanı Ümit Kaplan, söz konusu karikatürlerin çirkin ve seviyesiz olduğunu belirterek, bütün dünya Danimarka'dan özür beklerken, AB üyesi Fransa, Almanya, İsveç, Norveç, İtalya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde de aynı karikatürlerin tekrar yayınlandığını söyledi.

  Mehmet Akif Ersoy'un “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” derken, haçlı ittifakının resmini yıllar önce çektiğini dile getiren Kaplan, “Kendi ülkelerinde 'Ermeni soykırımı olmamıştır' demeyi kanunlarla suç sayan bu barbarların, 1.5 milyarlık İslam aleminin çok sevdiği peygamberine hakaret etmeyi basın özgürlüğü ve demokrasi ile izah etmeleri iki yüzlülüklerini ve cahilliklerini göstermektedir” dedi.

  Basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde Atatürk Bulvarı ve Uzun Sokak'ta yürüyüş yapan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

  KIRIKKALE

  Kırıkkale'de Hüseyin Kahya Parkı'nda Anadolu Gençlik Dergisi öncülüğünde düzenlenen protesto mitingine Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

  Mitingde konuşan Saadet Partisi İl Başkanı Arif Erdal, karikatürlerin yayınlamasının İslam alemini derinden üzdüğünü belirterek, “İslam alemini ve Müslümanları incitenlerin mallarına karşı uygulanan boykotu destekliyoruz” dedi.
  Mitingde, bir grup Danimarka bayrağını yakarken, katılımcılara Hadis-i Şerif'lerin yazılı olduğu kitapçık dağıtıldı. Dağıtım sırasında zaman zaman izdiham yaşandı.Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem miting, olaysız şekilde sona erdi.

  ŞANLIURFA

  Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde cuma namazı sonrası Memur-Sen'e üye bir grup, eski Hükümet Konağı önünde toplanarak, karikatürlerin yayınlanmasını sloganlarla protesto etti. Memur-Sen Siverek İlçe Başkanı Sefer Şenateş, yaptığı konuşmada, Danimarka ve diğer bazı Avrupa ülkelerini, haçlı anlayışıyla hareket etmekle suçladı.
  Bu arada eyleme katılan bir grup, Danimarka bayrağını yakmak istedi ancak tertip komitesi üyelerinin engeliyle karşılaştı. Gruptakiler daha sonra polisin uyarısıyla sessizce dağıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı