GeriGündem Karikatür Oscar'ları sahiplerini buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür Oscar'ları sahiplerini buldu

18. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda başarılı olan çizerlere ödülleri, görkemli bir törenle Ankara'da verildi.

Onsekizinci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda başarılı olan yerli ve yabancı sanatçılara ödülleri, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve eşi ile bazı bakanların katıldığı görkemli bir törenle verildi. İzgi, yarışmanın Türkiye'nin gururu olduğunu vurguladı.

Aydın Doğan Vakfı'nca düzenlenen ve kendi dalında uluslararası alanda en saygın yarışmalardan biri olan ‘‘18. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’’nda başarılı olan sanatçılara ödülleri, önceki akşam Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen bir törenle verildi. Anadoluselen Vokal Topluluğu'nun konseriyle başlayan törende, Aydın Doğan Vakfı da bir sinevizyon gösterisiyle izleyicilere tanıtıldı.

İZGİ’DEN ÖVGÜ

Törende konuşan TBMM Başkanı İzgi, Türk ulusunun belirleyici özellikleri arasında, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun bulunduğunu anımsatarak ‘‘Ecdadımız, bu duyguların topluma yayılmasını sağlamak ve dayanışma duygularını pekiştirmek amacıyla vakıflar kurmuşlar’’ dedi.

Aydın Doğan Vakfı'nın da bu geleneğin bugüne yansıyan seçkin bir örneği olduğunu anlatan İzgi, ‘‘Türk karikatürünün sınırlarımızı aşması ve uluslararası alanda sesini duyurabilmesi, her zaman gururumuz olur. Aydın Doğan Vakfı'nca düzenlenen böylesi yarışmalarla hem çizerlerimize bu olanak sağlanmakta, hem de uluslararası dostluk köprüleri kurulmaktadır’’ dedi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay da, 18 yılın bir yarışmanın kendisini ispat bakımından yeterli bir süre olduğunu kaydetti. Vakfın, yarışmayı ulusal boyuttan uluslararası boyuta başarıyla taşıdığını anlatan Talay, ‘‘Yarışma, ülke tanıtımına büyük katkıda bulunuyor’’ dedi.

Ödül mutluluğu

Yarışmada birinci olan Ukraynalı karikatürist Aleksandr Kostenko'ya (ortada), ikinciliği kazanan Sait Munzur'a (solda) ve üçüncü olan Polonyalı Andrzej Graniak'a ödülleri verildi. Ayrıca yarışmada birinciye 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3500 ABD doları tutarında para ödülü ile Doğan Holding'e bağlı kuruluşlar adına plaketler verildi. Başarı ödülü alanlara da 300'er dolar ve plaket verildi. 94 ülkeden bin 436 sanatçının, 4 bin 301 eserle katıldığı yarışmanın ödül töreninin ardından seçkin konuklar ödül alan sanatçıların eserlerinin bulunduğu salondaki sergiyi gezdiler. Karikatür Sergisi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde 30 Kasım'a kadar açık kalacak.

Törene kimler katıldı

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Ömer İzgi ve eşi Aysel İzgi, Devlet Bakanları Şükrü Sina Gürel, Mehmet Keçeciler, Hasan Gemici, Mustafa Yılmaz, Fikret Ünlü, Edip Safter Gaydalı, Nejat Arseven, Kültür Bakanı İstemihan Talay ve birçok seçkin davetli katıldı. Törenden sonra, yerli ve yabancı karikatüristlerle İzgi ve Gürel çiftinin de aralarında bulunduğu konuklara Hilton Oteli'nde yemek verildi. Törende ve yemekte ev sahipliğini Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit'in yanı sıra, Hürriyet İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Başyazar Oktay Ekşi, Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, Hürriyet yazarı Emin Çölaşan yaptılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle