GeriGündem Karikatür Oscarları sahiplerini buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür Oscarları sahiplerini buldu

Karikatür Oscarları sahiplerini buldu
refid:16086721 ilişkili resim dosyası

27’inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarılı bulunan çizerlere ödülleri törenle verildi. Yarışmada birinciliği kazanan Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent, karikatürüyle amacının dünyanın dikkatini Filistin sorunu ve Ortadoğu’ya çekmek olduğunu söyledi.

ÖDÜL GECESİNDEN FOTOĞRAFLAR

73 ülkeden 865 sanatçının 2559 karikatür ile katıldığı serbest konulu 27’ınci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Ödül Töreni Hilton Convention Center’da yapıldı. Davetliler, ödül töreninden önce yarışmada dereceye giren ve jüri tarafından başarılı bulunan çizerlerin eserlerinden oluşturulan sergiyi gezme imkanı buldu. Perküsyon’da Burhan Öçal, Piyano’da Sabri Tuluğ Tırpan ve Keman’da Atilla Özdemir’den oluşan Paganini Trio Grubu’nun vereceği mini bir konserle başladı. Korhan Abay’ın sunduuğu törende davetlilere Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasının 27 yıllık tarihinin anlatıldığı tanıtım filmi sunuldu.

ORTAK PAYDAMIZ KARİKATÜRÜN EVRENSEL DİLİ

Açılış konuşmasını Aydın Doğan Vakfı (ADV) Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın yaptı. Ödüllerin yine dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar tarafından paylaşıldığını ifade eden Fetvacı, “Bu gece aramızda İran’dan Brezilya’ya kadar çeşitli ülkelerden gelen karikatürcüler var. Ortak paydamız karikatürün evrensel dili. Sergimizde de dünyamızın sorunlarına yine birçok değişik coğrafyadan bakacak, yalnız ülkemizde değil dünyada da yaşanan sorunların, açmazların yansımaları ile karşılaşacaksınız. Çizerlerin çoğunun karamsar bir bakış açısına sahip olmasına karşın, karikatürlerin tümü bizleri gülümsetmeyi başarıyor. Karikatürün de büyüsü burada; işaret etmek, düşündürmek, gülümsetmek. Bu yıl yarışmamıza 865 karikatürist 2559 çalışma ile katıldı. Karikatürlerin kalitesi, katılımcı ve ülke sayısının çokluğu yarışmanın dünya çapındaki saygınlığını ve itibarını seçici kurul üyelerinin de seçimlerindeki tarafsızlığı ve isabeti gösteriyor” dedi.

Karikatür Oscarları sahiplerini buldu

KARİKATÜR ANLAYIŞLARININ FARKLILIĞI BUNU ZENGİNLEŞTİRİYOR

Karikatürcülerinde dünyanın gidişatından endişeli, çevre kirliliğinden, ormanların yok oluşundan, her türlü bağnazlıktan, demokrasi kültürünün yeterince gelişmemesinden şikayetçi olduğunu belirten Fetvacı, “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın karikatür sanatı açısından önem taşıyan bir özelliği de çizerleri bir araya getirmesi, onları tanıştırması, bilgi alış verişlerinde aracı olması. Gerek katılımcıların gerekse ödüllendirilen sanatçıların ülkeler arası dağılımı, karikatür anlayışlarının farklılığı bunu zenginleştiriyor. Her yıl değişen seçici kurul üyelerinin görüşleri de bunun kanıtı. Yarışma 27 yıldır dünyanın her tarafından yükselen seslerin duyulmasına olanak sağlayan bir ifade özgürlüğü platformu olmakla da ünleniyor. Bütün bu ilgi ve belirtilen görüşler, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nı güçlendirirken, ülkemizde hoşgörü ve demokrasiye olan inancı da pekiştiriyor. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması gücünü, başka hiçbir kurum veya kuruluştan katkı almadan, yıllardır bu işe gönül vermiş olan Doğan Ailesi ve Doğan Grubu tarafından verilen maddi ve manevi destekten almakta. Aydın Doğan Vakfı bu destek ile yalnız karikatür dünyasında değil özellikle eğitim ve kültür alanında yaptığı yatırımlar ve çalışmalarla da anılıyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI TANITIMI AÇISINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKİNLİKTİR

Törene katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de “Böyle anlamlı bir törende olmaktan dolayı çok mutlu oldum. Bugün dünyanın dört bir yanında ödül törenine katılan misafirlerimizi bir araya kenti olan İstanbul’da ağırlamaktan ve bir arada görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etmek isterim. 27 yıldan beri aralıksız olarak yapılan bir yarışmadan söz ediyoruz. Bunun 10 yılı Hürriyet Gazetesi ama son 17 yılı ise Aydın Doğan Vakfı tarafından üstlenilen başarıyla sürdürülen bir yarışma. Bu devam ediyor. Bu şekilde kurumsal hale gelmiş olması kesintisiz devam etmese hem sanata ve kültüre verilen destek açısından hem de Türkiye’nin uluslararası tanıtımı açısında çok önemli bir etkinliktir. Sayın Aydın Doğan’a, ADV ve Candan Fetvacı hanfendiye çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MALINIZ MÜLKÜNÜZ SAHİP OLDUĞUNUZ SERVET GEÇİCİDİR

Eski bir Kültür ve Milli Eğitim Bakanı olarak ADV’nın eğitim ve kültür alanlarında sağladığı katkılara verdikleri destekleri şükranlarını ifade ettiğini kaydeden Çelik, “Vakıf önemli bir müessesedir. Malınız mülkünüz sahip olduğunuz servet geçicidir. Ama siz onu insanlığın faydasına, toplumun yararına tahsis ederseniz, onu kalıcı hale getirirsiniz. Siz alemden göçüp gittikten sonra güzelliklerle hayırlarla yad edilmemesine yol açar. Büyük ailelerin mesela Kadir Has, Sakıp Sabancı vakıf insanlarıydı. Bu alemden göçüp gittiler ama kültürel, eğitim ve sanat eserleri halen yaşıyor bunu önemsiyoruz. Karikatür hayata çizgiler arasından bakmamızı sağlıyor. Sanatkarlarımız hassas ruhludurlar. Bazıları kelime bazıları tual bazıları ise çizgiye döküyorlar. Biraz önce karikatürlere baktık. Aslında birçoğunda hayatın olumsuzlukları, eksiklikleri, çarpıklıkları bozuklukları eleştirisel bir gözle meselelere bakılıyor. Bu karikatür sanatının tabiatının doğası gereğidir. Zor bir dünyada olumsuzlukların çok olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ama hayatın kendisi güzeldir yaşamaya değerdir. Büyük Hint filozofi ve yazarı Tagore der ki ‘Her doğan çocuk Tanrı’nın insanlıktan ümit kesmedi anlamına gelir’ anlamına gelir. Bütün olumsuzluklara rağmen Tanrı insanlıktan ümidini kesmemiştir” dedi.

BİRİNCİLİĞE TÜRK SANATÇI AHMET ÖZTÜRKLEVENT LAYIK GÖRÜLDÜ

Tören Hüseyin Çelik’in konuşmasından sonra 2010 jürisi tanıtım filminin gösterilmesinin ardından yarışmada başarı ödülü kazanlara ve dereceye girenlere ödülleri verildi. Terry Mosher’ın (Kanada) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Odile Conseil (Fransa), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Cristina Sampaio (Portekiz) ve Kanybek Turumbekov (Kırgızistan)’un yer aldığı bu yılki Seçiciler Kurulu yine karikatür dünyasının otoritelerinden oluşan jüri tarafından bu yıl birinciliğe Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent layık görüldü. Yarışmada ikinciliğe Rusya Federasyonu’ndan Sergei Bobylev, Üçüncülüğe ise yine Türkiye’den Kürşat Zaman değer görüldü. Birinci olan Öztürklevent 8 bin Dolar, İkinci olan Bobylev 5 bin Dolar Üçüncü olan Kürşat Zaman ise 3 bin 500 Doları kazandı.

Seçiciler Kurulu tarafından başarı ödüllerine layık görülen Musa Gümüş (Türkiye), Necdet Yılmaz (Türkiye), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Valentin Druzhinin (Rusya Federasyonu), Mohsen Naseri (İran), Claudio Antonio Gomes (Brezilya), Jerzy Gluszek (Polonya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Kürşat Zaman (Türkiye), Mohammad Ali Khalaji (İran) ve Pavel Constantin (Romanya)’i 500 Dolar kazandı.

BİRİNCİYE ÖDÜLÜNÜ AYDIN DOĞAN VE HÜSEYİN ÇELİK TAKDİM ETTİ

Birinci olan Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent ödülünü Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ikinci olan Rusya Federasyonu’ndan Sergei Bobylev’e ödülünü Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan, üçüncü olan Kürşat Zaman'a ise ödülünü Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç verdi.

Karikatür Oscarları sahiplerini buldu

ROMANYALI KARİKATÜRİSTE ÖDÜLÜ BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI VERDİ

Başarı ödülünü layık görülen ve Romanya’dan Pavel Constantin’e ödülünü Doğan TV Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Rusya Federasyonu’ndan Valentin Druzhinin’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Brezilya’lı Claudio Antonio Gomes’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazarı Ertuğrul Özkök, Türkiye’den Kürşat Zaman’a Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, Ukrayna’lı Vladimir Kazanevsky’e Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Mutlu, Brezilya’Moacir Knorr Gutterres’e Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Koordinatörü Ragıp Nebil İlseven, Türkiye’den Musa Gümüş’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin, Türkiye’den Necdet Yılmaz’a ödülünü Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, İran’lı Mohammad Ali Khalaji’ye Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Polonya’lı Jerzy Glusze’e Milliyet Gazetesi Yazarı Güneri Cıvaoığlu verdi.

AMACIM DÜNYANIN DİKKATİNİ FİLİSTİN VE ORTADOĞU’YA ÇEKMEK

Yarışmada birinciliği kazanan Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent, karikatürüyle amacının dünyanın dikkatini Filistin sorunu ve Ortadoğu’ya çekmek istediğini söyleyerek, “Bunun vurucu bir şekilde karikatürle anlattım. Bu karikatürün gücünü gösteriyor. Karikatür çok önemli işlevi olan, geniş halk kitlesi olan bir olgu. Karikatürde evet ağlama duvarı var. İnsanlar ibadet ediyorlar aynı anda nişan almış askerler var” dedi. Tören, toplu fotoğraf çekimi ve kokteylin ardından sona erdi.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan TV Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı eşi eşi Ahmet Faralyalı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Bermanbek, Eski Bakanlardan Namık Kemal Zeybek, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazarı Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Koordinatörü Ragıp Nebil İlseven, Viki Habif, Ayşe Cemal Sözeri, Sedat Ergin, Eyüp Can Sağlık, Zafer Mutlu, Taha Akyol, Tayfun Devecioğlu, İnan Kıraç, Erdoğan Demirören, Atilla Dorsay gibi iş, sanat ve medya dünyasının birçok ismi katıldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle