GeriGündem Karikatür krizine en güzel yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatür krizine en güzel yanıt

Karikatür krizine en güzel yanıt
refid:21517526-spot ilişkili resim dosyası

Fransa’daki Louvre Müzesi’nin İslam Sanatları Salonu resmi açılışının ardından yarın kapılarını ziyaretçilere açıyor. Serginin küratörü Sophie Makariou, salonun karikatür krizine bir yanıt olup olmadığı sorusuna “Bu büyük, değerli, ışıklı, muhteşem İslam kültürü hakkında konuşma hakkını ‘cihatçılara’ bırakmamak lazım” diye cevap verdi.

HZ. MUHAMMED karikatürlerinin yeniden gündeme geldiği Fransa’nın en önemli müzesinde İslam baş köşeye oturuyor. Louvre Müzesi’nin mimarisi ve tasarımı ile göz kamaştıran yeni İslam Sanatları Salonu yarın ziyarete açılacak. Müzenin bugüne kadar biriktirdiği ve daha önce gösterişsiz bir salonda sergilediği, Hindistan’dan İspanya’ya kadar uzanan coğrafyada kurulmuş İslam uygarlıklarına ait bazıları 7 yüzyıl öncesine ait toplam 18 bin eserden 3 bini artık bu salonda sergilenecek. Koleksiyonda Osmanlı ve Türk eserleri de bulunuyor. Salonu önceki gün basın mensuplarına tanıtan küratör Sophie Makariou, “Burada İslam’ı, yani bu büyük uygarlığı ve kültürü, onun büyüklüğüne yaraşır biçimde sergilemek istedik” dedi. Makariou, salonun karikatür krizine bir yanıt olup olmadığı sorusuna ise “Bu büyük, değerli, ışıklı, muhteşem İslam kültürü hakkında konuşma hakkını ‘cihatçılara’ bırakmamak lazım. İslam, kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı dev bir uygarlıktır. Müslümanların gurur duyacağı aydınlık bir uygarlık” yanıtını verdi.

Louvre’dan Sabancı Müzesi’ne teşekkür

LOUVRE Müzesi; Asya’dan Avrupa’ya uzanan geniş İslam Coğrafyası’na ait 18.000 eseri barındıran İslam Sanatları Bölümü için, müzeyle şimdiye kadar işbirliği yapan tüm kurumlara teşekkür etmek amacıyla, açılış öncesi bir davet verdi. Davette; İslam Sanatları Bölümü’ne bilimsel, mesleki ve eğitsel konularda katkıda bulunan S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi adına, SSM Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da yer aldı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ev sahipliğinde düzenlenen davete katılan Güler Sabancı, “Uzun yıllardır kapalı olan İslam Sanatları Bölümü’nün daha önce hiç sergilenmemiş eserlerle tekrar ziyaretçilerle buluşmasına katkıda bulunan değerli kurumlar arasında yer alıyor olmamız yakın ve uzun dönemli işbirliğimizin bir sonucudur” dedi.

Louvre piramidine rakip

Louvre’un yeni İslam Sanatları Salonu’nun cam tavanı, güneşin renklerini yansıtması için özel mimari teknikle hazırlanan 2350 üçgen parlak alüminyumdan oluşturuldu. ‘Uçan halı’ formunda hazırlanan yeni tavanın, ünlü mimar Ieoh Ming Pei’nin 1989’da yaptığı Louvre’un roman ve filmlere konu olan ünlü piramidi ile yarışır nitelikte olduğu söyleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle