Gündem Haberleri

  Karikatür krizine en güzel yanıt

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  20.09.2012 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Hz. Muhammed karikatürlerinin yeniden gündeme geldiği Fransa’nın en önemli müzesinde İslam başköşeye oturuyor. Louvre Müzesi’nin mimarisi ve tasarımı ile göz kamaştıran yeni İslam Sanatları Salonu yarın ziyarete açılacak.

  Müzenin bugüne kadar biriktirdiği ve daha önce gösterişsiz bir salonda sergilediği, Hindistan’dan İspanya’ya kadar uzanan coğrafyada kurulmuş İslam uygarlıklarına ait bazıları yedi yüzyıl önceye ait 3 bin eser artık mimarisi ve kompozisyonu ile nefes kesen bir salonda sergilenecek.

  Koleksiyonda Osmanlı ve Türk eserleri de bulunuyor. Salonu önceki gün basın mensuplarına tanıtan küratör Sophie Makariou, “Burada İslam’ı yani, bu büyük uygarlığı ve kültürü, onun büyüklüğüne yaraşır biçimde sergilemek istedik” dedi.

  Makariou, salonun karikatür krizine bir yanıt olup olmadığı sorusuna ise “Bu büyük, değerli, ışıklı, muhteşem İslam kültürü hakkında konuşma hakkını ‘cihatçılara’ bırakmamak lazım. İslam, kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı dev bir uygarlıktır. Müslümanların gurur duyacağı aydınlık bir uygarlık” yanıtını verdi.

  Yeni Salon önümüzdeki yıl, Orhan Pamuk konferansı ve Cem ayinine de ev sahipliği yapacak.

  Basın açılışında yeni salonda Türkiye’den çalınan bir çini panonun sergileneceği iddiaları da gündeme geldi.

  Makariou, Hürriyet’in sorusuna “Bakın ben Yunan kökenliyim, siz Türk, burada bunların sergilenmesinden gurur duyuyorum. Çalıntı kelimesi ağır bir kelime, dikkatli kullanmak lazım. Bu eser 1905’ten bu yana Louvre’da ve çalıntı değil. Burada Türk kültürü geniş yer buldu. Bu koleksiyona gölge düşürülmesi üzücü” yanıtını verdi.

  Müze yöneticileri ise, “Bu konuda her şey söylendi. Bu iddia kesinlikle doğru değildir” demekle yetindi.

  Louvre’un yeni İslam Sanatları Salonu’nun cam tavanı, güneşin renklerini yansıtması için özel mimari teknikle hazırlanan 2350 üçgen parlak alüminyumdan oluşturuldu.

  ‘Uçan halı’ formunda hazırlanan yeni tavanın, ünlü mimar Ieoh Ming Pei’nin 1989’da yaptığı Louvre’un roman ve filmlere konu olan ünlü piramidi ile yarışır nitelikte olduğu söyleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı