Gündem Haberleri

  Karikatür krizi Endonezya'ya sıçradı

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 13:00 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere tepki amacıyla düzenlenen gösteriler dünya genelinde devam ediyor. Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yaklaşık 500 kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride, karikatürlerin ilk kez yayımlandığı Danimarka'dan özür dilemesi talep edildi.

  Gösteriye katılan Hizb-ut Tahrir örgütü sözcüsü İsmail Yusanto, karikatürlerin yayımlanmasının, Batı'nın İslam'a duyduğu kinin göstergesi olduğunu iddia etti ve tepki gösterirken, dikkatli davranılması çağrısında bulundu.
  Öte yandan ülkenin batısındaki Açe'de, 100 öğrencinin katılımıyla küçük bir gösteri daha düzenlendi.
  El Şinta radyosu, gösteride olay çıkmadığını duyurdu.

  Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono da karikatürlerin, demokrasi ile İslam'ı bir araya getirme çabalarına zarar verdiğini söyleyerek eleştirdi.

  Yudhoyono, karikatürlerin yayımlanmasını haklı çıkartmak için basın özgürlüğü gerekçesini kullanmaya son vermenin, krizi sona erdirme yolunda iyi bir başlangıç olacağını belirtti.

  DANİMARKALI BÜYÜKELÇİ ŞAM'DAN AYRILDI

  Bu arada, Danimarka'nın Suriye'deki Büyükelçisi ve elçilik çalışanlarının, Suriyeli yetkililerin koruma seviyesini kabul edilenin altına indirmesini takiben başkent Şam'dan ayrıldığı bildirildi.

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi ve yardımcılarının Şam'dan geçici olarak ayrıldığı ve yeni bir emre kadar Danimarka'nın bu ülkedeki misyonlarını Şam'daki Almanya Büyükelçiliği'nin üstleneceği belirtildi.

  Bakanlığın, Danimarka Büyükelçiliği'nin görevlerini Ürdün'ün başkenti Amman'dan yürütüp yürütemeyeceğini araştırdığı da ifade ediliyor.

  Danimarka ile Suriye arasındaki ilişkiler, Şam'da geçen cumartesi günü karikatür krizi yüzünden protesto gösterilerinin düzenlenmesinden sonra gerilmişti.

  İNGİLTERE'DEKİ MÜSLÜMANLAR TRAFALGAR'DA TOPLANIYOR

  öte yandan, karikatürlere tepkilerini göstermek isteyen İngiltere'deki Müslümanların da bugün başkent Londra'nın merkezindeki Trafalgar Meydanı'nda toplanacakları bildirildi.

  Birkaç bin kişinin katılımının beklendiği gösteride ayrıca, karikatürlerin yayımlanmasının ardından artan şiddet olaylarının da kınanacağı belirtildi.

  Bazı Müslüman grupların hamiliğinde düzenlenen gösteriye Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone da destek veriyor. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı