Gündem Haberleri

  Karikatür krizi Danimarka'da aşırı sağı güçlendirdi

  A.A.
  12.02.2006 - 14:24 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da bir gazetede yayımlandıktan sonra bazı Avrupa gazetelerinde de yayımlanan ve İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürlerin yarattığı krizin Danimarka'daki aşırı sağı güçlendirdiği bildirildi.

  Ramböll Management tarafından 6-8 Şubat'ta yapılan ve sonuçları, karikatürleri ilk basan Jyllands-Posten gazetesi tarafından yayımlanan kamuoyu araştırmasına göre, liberal-muhafazakar hükümetin ortağı olan aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi (PPD), oylarını yüzde 13.3'ten yüzde 17.8'e yükseltti.

  Araştırma, sağ blokun oyların yüzde 55.5'ini ve 179 sandalyeli parlamentonun 100 sandalyesini alarak krizden güçlenerek çıkacağını, buna karşılık merkez ve sol muhalefetin oyların ancak yüzde 42.3'ünü ve parlamentodaki 75 sandalyeyi alabileceğini gösteriyor.

  2005'teki seçimlerde sağ blok oyların yüzde 52.6'sını alarak 94 sandalye, muhalefet ise yüzde 44.4 oy alarak 81 sandalye kazanmıştı. Aynı araştırma, ülkedeki anamuhalefet Sosyal Demokrat Parti'nin ise krizden zayıflayarak çıktığını ve geçmişe oranla yüzde 4.2'lik gerileme kaydettiğini ortaya koyuyor ve bunun da parlamentoda 9 sandalye kaybıyla ifade bulduğu belirtiliyor. Son seçimlerde Sosyal Demokrat Parti yüzde 25.8'lik oy oranıyla 47 sandalye kazanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı