Gündem Haberleri

  Kardanadamı lodos mahvetti

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da daha buzlar tamamen erimeden bu kez de lodos bastırdı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstüne çıktı. Yetkililer ani değişimlerin İstanbul'un konumundan kaynaklandığını ve ısının haftasonu 16 dereceyi bulacağını belirtti.

  İstanbul daha iki gün önce karlar altındaydı. Çocukların sokaklarda yaptığı kardanadamlar erimeden sıcaklık mevsim normallerinin üstüne çıkıverdi. Aniden başlayan lodos da herkesi sersem etti. Kandilli Rasathanesi yetkilileri hava koşullarındaki ani değişimlerin İstanbul'un coğrafi konumundan kaynaklandığını söylüyor.

  İstanbul konum olarak üç ayrı bölgeden etkilenen bir kesişim noktasında bulunuyor. Sibirya, Batı Avrupa ve Akdeniz üzerinden gelen hava kütlelerinin etkisi altında kalıyor. Yani hangi hava kütlesi baskın olursa onun iklimini yaşamak durumunda kalıyoruz.

  Geçtiğimiz hafta hayatı felç eden kar yağışının nedeni Batı Avrupa üzerinden gelen soğuk hava dalgasıydı. Bu hafta ise Akdeniz üzerinden gelen sıcakt havanın etkisi altındayız. Haftasonuna kadar sıcaklık 13-14 derece arasında seyredecek. Haftasonu ise 16 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

  İstanbul'da hüküm süren lodos, insanları bedensel ve ruhsal yönden etkiliyor. İnsanın çalışma gücünü kıran ve iş kayıplarına yol açan lodos, vücudun hormonal dengesini bozup psikolojik rahatsızlıklar yaratıyor.

  Lodosun etkileri

  En çok çocuklar ve yaşlılar ile hassas bünyelileri etkileyen lodos, uyku sistemini bozuyor. Etki uykusuzluk veya aşırı uyuma isteği olarak ortaya çıkabiliyor. İştah değişikliklerine yol açıyor. Bazılarının iştahını açarken, bazılarında iştahsızlığa neden oluyor. İnsanlarda varolan patalojiyi uyaran lodos, birtakım hastalıklarda tipik bir faktör olarak rol oynuyor. Bazı başağrısı türlerini tetikleyip, şiddetli ve inatçı başağrılarına yol açıyor. Lodosun neden olduğu diğer sağlık problemleri şöyle sıralanabilir: Göz kanlanması, doku romatizması olan kişilerde ağrı ve sızılar, yorgunluk, nefes darlığı, depresyon, hormonal bozukluklar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı