Gündem Haberleri

  Karbon-14 tartışması

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Hürriyet yazarı Murat Bardakçı'nın ‘‘Kutsal Emanetler'e Karbon-14 testi’’ yapılması önerisi, konunun uzmanları arasında tartışma başlattı. Tarihin günışığına çıkması için teste destek verenlerin yanısıra, bazı uzmanlar manevi değerlere dokunulmamasını istediler.

  Araştırma zarafet içinde yapılmalı

  Mukaddes Emanetler, ciddi bir çalışma konusu yapılmamış. Saraydan, müze düzenine geçilirken tutulan notlar ve şifahi notlar var. Mesela, peygambere, sahabeye ait olduğu söylenen kılıçların kabza ve kınlarının, Osmanlı döneminde değerli taşlarla süslendiği çok belli. Teklif edilen Karbon-14 testi yapılmalı. Ancak bu yapılırken, tarihi çalışma da yapılmalı. Kutsal emanetlerin bir bölümü Yavuz Sultan Selim'in hilafeti deruhte etmesiyle Türkiye'ye gelmiştir. Ayrıca son Hicaz Valisi Fahreddin Paşa da Türkiye'ye dönerken önemli bazı objeler getirmiştir. Bunlar karışmış olabilir, diye düşünüyorum. Kutsal Emanetler konusundaki araştırma, konunun hassasiyetine uygun bir zarafet içinde yapılmalı.

  Semboldür teste gerek yok

  Bence Kutsal Emanetler'e Karbon-14 testi yapılmamalı. Avrupa'da yapılıyor, çünkü katoliklikte bu tür eşyalara tapınılıyor. Bizde ise bunlar birer semboldür. Bu testin yapılmasını rahatsızlık olarak kabul ederim. Kutsal Emanetler, Müslüman halkın, peygambere bağlılığını simgeleyen eşyalardır. Önemli olan söylenen döneme ait olup olmamaları değil, simge olmalarıdır.

  Diyanet yetkilisi: Sakınca yok

  Diyanet'ten bir yetkili ise Hz. Muhammed'in sandaletleri üzerinde yapılacak incelemenin dini açıdan bir sakınca yaratmayacağını söyledi. Yetkili, sandaletlerin Hz.Muhammed'e ait olup olmadığının belirlenmesinin ise tarihi eserlerle ilgilenen kişilerin konusu olduğunu ifade etti.

  Uzmanlara danışacağım

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Hürriyet'te yayımlanan haberle ilgili olarak, ‘‘Bu konuyu uzman arkadaşlarla görüştükten sonra olur veya olmaz diye bir açıklama yapacağım’’ dedi. Talay, ‘‘Bu testin bizde de uygulanıp uygulanmayacağına karar verebilmek için teknik olarak, oturup kendi uzmanlarımla konuşmam lazım. Takdir edersiniz ki bu konunun, teknik olarak uzman düzeyinde bilgilerle değerlendirilmesi gerekir’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı