Gündem Haberleri

  Karayolları: Bizim hatamız yok

  A.A
  31.08.2006 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir otomobilin yol yapım çalışmaları kapsamında trafiğe kapalı alanda açılan menfeze düşmesi ve 4 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazaya ilişkin, “kazanın olduğu yol uzun süredir kapalı. Türkiye'nin en ağır trafiğinin olduğu bu yolda bu süre içinde hiçbir kaza olmadı” dedi.

  Turgay Mesci,  trafik kazasının, otomobilin, yol yapım çalışmaları nedeniyle trafiğe kapalı olan şeride geçmesi sonucu meydana geldiğini bildirdi.

  Otomobilin, trafiğe kapalı alanda açılan menfeze düştüğünü ifade eden Mesci, şöyle konuştu:

  “Kazanın olduğu İnegöl-Ankara karayolunda uyarıcı levhaların tamamı bulunuyor. Gece geçişlerinde sürücüyü yanıltacak bir durum da yok. Yolda menfezleri uzatmak için çalışma yapılıyor. Sağ taraftakiler yapıldı, sol taraftakinin ucunu uzatmak için yol kazıldı. Onların içine menfez yapıldı.

  Kazanın olduğu yol uzun süredir kapalı. Türkiye'nin en ağır trafiğinin olduğu bu yolda bu süre içinde hiçbir kaza olmadı. Otomobil çukura değil yapılmış menfezin üzerine düşmüştür. Düştüğü yükseklik 50-60 santimetredir.”
  Mesci, kazanın sürücünün dikkatsizliğinden kaynaklandığını savunarak özellikle gece yolculuklarında trafik işaretlerine çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

  İngöl-Ankara karayolunda çalışma yapıldığına ilişkin levhaların sürücüleri metrelerce önceden uyardığını ifade eden Mesci, trafik işaretlerine azami dikkat gösterilmesinin can ve mal kaybının önlenmesi açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

  “İŞİN GEREĞİ ZATEN KAPATILACAKTI”

  Mesci, önlem alınmasına rağmen yaşanan bu tarz kazalardan son derece etkilendiklerini belirterek şunları söyledi:
  “Menfezin kazanın ardından kapatıldığı söyleniyor. Orası işin gereği zaten kapatılacaktı. Yol birkaç gün sonra trafiğe açılacak. Bizim alnımız açık. İşin gereği menfezler kapatıldı. Kazayla, o bitirilmiş menfezin üzerinin kapatılması arasında ilişki yoktur, işin gereğidir.”

  Bu arada, kazanın ardından trafik ekiplerince tutulan tutanakta, uyarıcı levhalara rağmen kapalı yola giren sürücünün, 8'de 8 kusurlu bulunduğu tespitinin yer aldığı öğrenildi.

  Tatil için Ankara'dan Balıkesir'in Ayvalık ilçesine giden Mustafa Duman'ın kullandığı 06 RVB 15 plakalı otomobil, İnegöl-Ankara karayolunun Osmaniye köyü mevkisinde, kapalı olan karşı şeride geçerek, yol yapım çalışmaları nedeniyle açılan çukura düşmüştü. Kazada, Mustafa, Buket ve Gamze Duman ile Esen Kanat (13) yaralanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı