Gündem Haberleri

  Karayolları arazisi için imar çalışması

  A.A.
  23.08.2006 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İstanbul Levent'te bulunan ve yaklaşık 96 bin 500 metrekare olan Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait arazinin satışı için kolları sıvadı.İdare, bunun için öncelikle arazinin imar planını üzerinde çalışmalarına başladı.

  ÖİB, ilk olarak 1/5000'lik ana plan ve 1/1000'lik uygulama planlarını masaya yatırdı. Bunun yaklaşık 1 aylık sürede bitirilebileceği ifade ediliyor. İmar planlarının tamamlanmasının ardından İdare, plan konusunda Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu (3 Nolu Kurul), Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi ile ilgili kuruluşların görüşünü alacak.
  Bu kuruluşlardan gelecek görüşlerinin ardından imar planı Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖYK) sunulacak ve buradan alınacak onay sonrası ihale süreci başlamış olacak.

  SÜREÇ ŞEFFAF OLACAK

  Öte yandan, arazinin satışının kamuoyunda çok fazla gündeme gelmesi nedeniyle İdare'nin, başlangıcından sonuna kadar olabildiğince şeffaf bir ihale süreci gerçekleştireceği belirtiliyor.
  Öncelikle ihale ilanında tüm sürecin açıkça belirtileceği, ardından da yapılacak açık artırma ile satışın kamuoyu önünde gerçekleştirileceği vurgulanıyor.
  Bir başka deyişle, ihale öncesinde yatırımcı burada ne kadar yükseklikte bina yapabileceğini ya da arazinin ne kadarını kullanılabileceğini bilerek ihaleye girecek, teklifini de buna göre verecek.

  İMAR PLANINDA NELER YER ALACAK?

  Bu arada, yeni hazırlanacak imar planı, arazi üzerinde kongre merkezi, rezidans, otel gibi yapıların inşasına olanak tanıyacak. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na sunulacak imar planında muhtemel yoğunluk ve “emsal” değer de ye alacak. Yani arazinin ne kadarlık bölümünün yapılaşma için kullanılacağı belli olacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı