Gündem Haberleri

  Karayolları akıllanıyor

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karayolları Genel Müdürlüğü, mevcut yolların standartlarının yükseltilmesi, Avrupa Birliği (AB) normları ile uyumlu hale getirilerek trafik kazalarının büyük ölçüde önüne geçilmesi için ''akıllı yol'' uygulamasını başlattı.

  ''Akıllı yollar'' uygulaması ile karayolları uzaktan da kontrol edilip, denetlenebilecek. Uygulama ile birebir hız denetimi, yollardaki aşırı hızdan kaynaklanan trafik kazaları ve tehlikeleri en aza indirilerek karayolu güvenliği artırılacak. İlk olarak Bolu Dağı geçişinde başlatılan uygulamanın başarılı bir şekide sürdürüldüğü bildirildi.

  Dünyanın ve Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulanan bilgisayarlı yol denetim sisteminin ülke çapında yaygınlaştırılması planlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri ''değişken mesaj işaretleri'' trafik bilgilendirme sisteminden başarılı sonuç alındığını ve sistemin tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılmasının planlandığını kaydettiler.

  Sürücüye bilgi akışı

  En gelişmiş teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen Bolu Dağı geçişi trafik bilgilendirme sistemi ile tüm araç hareketlerinin tek bir kumanda merkezinden izlenebilmesine olanak sağlanıyor.

  Hava sıcaklığı, yol yüzeyi ve yeraltı sıcaklığı ölçümleri, yağış tipi ve miktarı başta olmak üzere söz konusu güzergahtaki görüş mesafesi, sis miktarı, rüzgar yönü ve şiddeti gibi sürücü için çok önemli olan doğal haraketleri belirlenerek kamerelar ile yol ve çevresinin gündüz ve gece canlı görüntülerinin alınarak sürücülere değişken mesaj işaretleri ile iletilmesi sağlanacak.

  Değişken mesaj işaretleri panoları karayollarında yol kenarı veya baş üstü taşıyıcılara monte edilen ve istenilen boyutlara kadar büyütülebilen modüller elektronik sistemler aracılığı ile yapılacak.

  Özellikle tünel girişi ve çıkışlarında otoyol bağlantı ve gişe girişlerinde, şehir giriş ve çıkışlarında, köprü yaklaşımlarında kullanılan değişken mesaj işaretleri, bunlar dışında diğer karayolu ağında ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilecek.

  Uyarı sistemleri

  Değişken mesaj işaretleri ile hava, yol ve trafik durumu hakında gerekli bilgiler anında karayolunu kullanan sürücülere bildirilecek. Uygulama ile yol çalışması veya diğer nedenlerle yolda oluşan şerit kapatılması ve tıkanıklıklar sürücülere önceden bu ışıklı uyarı sistemleri ile bildirilecek.

  Trafik alternatif yollara ya da dinlenme alanlarına yönlendirilerek trafik rahatlatılacak. Radarlı modüllerde, hız kontrolu yapılarak aşırı hızlanma önlenecek ve aynı zamanda hız regülasyonu (düzenleme) ile yol kapasitesinin optimum kullanımına imkan verecek sistem trafik akışı ve güvenliğini en uygun seviyede tutacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı