Gündem Haberleri

  Karayılan’ı yakalamadık

  Hürriyet Haber
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, teröre karşı ortak mücadele için dün Ankara’daydı. Salihi, “Irak’ta ağır silahların taşınması ABD’lilerin bilgisi dahilinde. Bu bilgi zamanında ulaşsaydı, böyle büyük bir facia olmazdı” dedi. Salihi, PKK’lı Murat Karayılan’ı da hiç yakalamadıklarını belirterek, “Yakalasak niye serbest bırakalım, ne menfaatimiz olacak?” diye sordu.

  PKK’nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan’ı İran’ın yakalayıp, serbest bıraktığı iddiasına İran’dan resmi açıklama geldi. Türkiye’nin talebi üzerine dün Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, bu iddiayı yalanlayarak, “İranlılar, Karayılan’ı hiç yakalamadı. Önce yakalayıp sonra serbest bırakmaktan nasıl bir menfaatimiz olabilir?” dedi.

  Barzani’den sonra Salihi

  Hakkâri’de meydana gelen saldırının ardından Türkiye’nin bölgede teröre karşı işbirliği arayışı da devam ediyor. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’nin ardından dün de Salihi Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüştü. Davutoğlu ve Salihi ikili görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyerek, ‘teröre karşı ortak mücadele’ mesajı verdi.

  Ortak güvenlik toplantısı yapılacak

  Davutoğlu, şöyle konuştu: “Biz PKK ve PJAK’ı bölgemizdeki istikrarı, Türk, Kürt, İran halklarını tehdit eden bir odak olarak görüyoruz. PKK ve PJAK’a karşı ortak mücadelemiz devam edecektir. Ortak eylem planı üzerinde birlikte çalışacağız. Türkiye ve İran teröre karşı bütün mekanizmaları çalıştıracak, 2 ülke arasında 14’üncü yüksek düzeyli güvenlik toplantısı en kısa zamanda toplanacak. Salihi’nin böyle bir günde Ankara’da olması verilebilecek en güçlü mesajdır. 2 ülke arasındaki ortak anlayış sürecektir.”

  ABD’yi işaret etti

  Salihi ise hayatını kaybeden 24 şehit için başsağlığı dilemeye geldiğini belirterek, şunları söyledi: “İran ve Türkiye bir ağacın 2 dalı. PJAK ve PKK 2 ülkenin ortak sorunudur. Devletlerin, halkların bir sabır kapasitesi vardır. Teröristler bir milletin hışmına uğramaları halinde ne olacağını bilmeliler. Bölgenin güvenliği sadece 1 ya da 2 ülkenin elinde olmamalı. Irak’ta hâlâ çok sayıda Amerikalı var. Bölgede ağır silahların taşınması ABD’lilerin bilgisi dahilinde. Bu bilgi zamanında Türk kardeşlerimize ulaşsaydı, böyle büyük bir faciayla karşılaşılmazdı.”

  Niye serbest bırakalım

  Murat Karayılan ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine ise Salihi, “Bir süre önce Davutoğlu beni arayıp bu konuda bilgi istedi. İranlılar Karayılan’ı hiç yakalamadı. Yakalasaydık niye serbest bırakacaktık ki? Türk kardeşlerimize yardım etmek için çok iyi bir fırsat olurdu” diye konuştu.

  Halkına zulmeden ayakta kalamaz

  DIŞİŞLERİ Bakanı Davutoğlu, İranlı meslektaşı Salihi ile görüştükten sonra basın toplantısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sert mesajlar verdi. Davutoğlu, “Halkına zulmeden rejimlerin ayakta durması mümkün değildir. Suriye’de operasyonların derhal durması, demokratik değişimin sağlanması gerekmektedir. Türkiye barışçıl geçiş konusunda elinden geleni yapmıştır” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı