Gündem Haberleri

  Karayalçın: Liderlerin mal varlıkları internette yayınlansın

  A.A.
  25.01.2006 - 14:56 | Son Güncelleme:

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, siyasetçilerin mal varlıklarının, üzerinde hassasiyetle durulması gereken konu olduğunu ifade ederek, siyasetçiler ile eşleri, çocukları ve yakınlarının tüm varlıkları bilgisinin sürekli olarak internet kanalıyla kamuoyuna ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, SHP İzmir İl Başkanlığı'nda partiye yeni katılımlarla ilgili düzenlenen törene katıldı. Tören öncesi basın toplantısı yapan Karayalçın, SHP'nin Türkiye solunun, Türkiye'nin ve halkın gereksinmelerine yanıt verecek şekilde yapılanmış ve programını da bu gereksinmelere yanıt verecek şekilde hazırlamış olduğunu savundu.

  Bunu yaparken hem Türk siyaseti ve solun deneyimlerinden yararlandıklarını, hem de Sosyalist Enternasyonal üyesi bir parti olarak uluslararası tecrübelerden istifade ettiklerini anlatan Karayalçın, şunları kaydetti: “SHP bütün bu deneyimlerin ışığında çok ileri bir örgütlenme ve çok ileri bir program ortaya koymuş bulunmaktadır. SHP'de delege ağalığı kaldırılmıştır. Genel Başkan hegemonyası ya da sultası kaldırılmıştır. SHP'de temsili demokrasiye son verilmiştir. SHP'de eğitimli, ödentisini ödeyen üyeler öne çıkarılmıştır. Bütün bunlar, SHP'de, Türkiye'deki solda yer alan tüm siyasi partilerin en büyük hastalığı olan hizipleşmeye son verildiğini göstermektedir.”

  Karayalçın, “hizip” noktasında, genel başkan hiziplerinin tüm siyasi partiler için en tehlikeli durum olduğunu da belirterek, ”Genel başkan hizipleri siyasi partilerin en büyük hastalığıdır” dedi. Parti olarak temsili demokrasiden doğrudan demokrasiye geçerek bunu önlediklerini vurgulayan Karayalçın, ayrıca genel başkanlık süresinin de 7 yıl ile sınırlandırıldığına dikkati çekti. Siyasete katılma kararı alan DİSK üyelerini SHP'de siyaset yapmaya da çağıran Karayalçın, partiye katılan bazı yeni üyelerin rozetlerini taktı.

  SİYASİLERİN MAL VARLIKLARI

  Karayalçın, bir gazeteci tarafından “siyasilerin mal varlıkları” tartışmalarını hatırlatılarak, kendisine ait mal varlığının sorulması üzerine, bu konunun kendisi ve partisi için baştan beri önemli olduğunu ifade etti. “Siyasetçilerin, parti başkanlarının, eşlerinin, çocuklarının, yakınlarının mal varlıkları, borç varlıkları, hisse senedi varlıkları sürekli olarak internette yayınlanmalıdır” diyen Karayalçın, bunun yolsuzlukların önüne geçilmesi için önem taşıdığını ve kendisiyle eşine ait tüm mal varlığının, SHP'nin kuruluşundan beri partinin internet sitesinde ilan edildiğini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı