Gündem Haberleri

  Kararname ile devlet sanatçısı olacak

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRK Halk Müziği Sanatçısı Neşet Ertaş, devlet sanatçısı oluyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ertaş'ın devlet sanatçısı olması için gerekli işlemi başlatacağını söyledi. Demirel dün Devlet Bakanı ve MHP Kırşehir Milletvekili Ramazan Mirzaoğlu ile beraberindeki 40 kişilik Kırşehir heyetini kabul etti. Bakan Mirzaoğlu, Kırşehir halkı ve tüm türkü dostları adına Neşet Ertaş'a devlet sanatçısı unvanı verilmesini istedi. Ertaş'ın eşsiz bir sanatçı olduğunu ve devlet sanatçısı olmak için gerekli tüm özellikleri taşıdığını söyleyen Mirzaoğlu, ‘‘Neşet Ertaş, bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş bir türkü ustasının adıdır’’ dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Ertaş'ın müstesna bir sanatçı olduğunu belirterek, ‘‘Bu zamana kadar devlet sanatçısı unvanı verilmemiş olmasından dolayı mahcup oldum. ‘Gözden kaçmış' desem mazeret olmayacaktır. Geç kalınmıştır’’ dedi.

  DEMİREL: MAHÇUP OLDUM

  Başbakan Ecevit’le de konuyu görüşeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, Ertaş'a devlet sanatçısı unvanı verilmesi için kararname çıkarılacağını bildirdi. Bakan Mirzaoğlu'nun sanatçı hakkında söylediklerinin her kelimesine katıldığını kaydeden Demirel, şöyle konuştu: ‘‘Ben şimdi oturduğum yerde bayağı mahcup oldum, niye düşünemedik diye. Bu müracaatınız yerden göğe kadar haklıdır. Ben de sizin gibi düşünüyorum.’’

  Ağaç kesip işçi parası ödeme önlenecek

  ORMAN Yasası'nda değişiklik öngören tasarı, döner sermaye işletmelerinde zararların gerekçelerini de gözler önüne serdi.

  Orman Yasası'nda değişiklik getiren tasarı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarının gerekçesinde, ‘‘Orman olmayan yerlerde işletme müdürlüğü açılması’’ gibi gerekçelerle zararların arttığına dikkat çekildi.

  Tasarı, yangınla mücadele giderlerinin döner sermaye yerine katma bütçeden karşılanmasını öngörüyor. Orman Genel Müdürlüğü döner sermaye işletmesinin gayrisafi hasılat üzerinden yüzde 10 oranında Hazine hissesi alınması uygulamasını da kaldıran tasarı, Hazine'ye para aktarılması için döner sermayenin kár etmesi koşulunu getiriyor.

  Orman yangınlarıyla mücadele için, ‘‘Orman ürünü satarak adam çalıştırma’’ uygulamasına son veriliyor. Tasarı, bir yıl içinde 5 ayı geçmemek ve ücreti Orman Genel Müdürlüğü katma bütçesinden ödenmek üzere yangınla mücadele hizmetlerinde 9 bin geçici işçi çalıştırılmasını öngörüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı