GeriGündem Kararname eksik çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kararname eksik çıktı

Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem arasındaki anlaşmazlık nedeniyle uzun süredir askıda bulunan Büyükelçi kararnamesi Bakanlar Kurulu'nun önceki gece geç saatlerde sona eren toplantısında onaylandı. Ancak Yılmaz ve Cem arasında görüş ayrılığına yol açan Washington, Bonn, Tokyo ve BM gibi kritik merkezlere yapılacak atamalar, anlaşmazlık giderilemediği için bu kez de kararnameye dahil edilmedi.

Anlaşmazlık giderilemediği için merkezdeki müsteşar yardımcıları Murat Sungar ile Nabi Şensoy'un durumları belirsizliğini korurken, ayrıca Bonn Büyükelçisi Volkan Vural, Tokyo Büyükelçisi Gündüz Aktan, Londra Büyükelçisi Özdem Sanberk, Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir'in yerlerinden oynayıp oynamayacakları açıklık kazanmadı.

Bakanlar Kurulu'nun onayladığı kararname Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayı için Çankaya Köşkü'ne gönderildi. Kararnamenin onaylanarak, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor.

Kararname çerçevesinde merkeze dönecek büyükelçiler şunlar:

Selçuk Tarlan-Katar, Tevfik Okyayüz-Gürcistan, Candan Azer-Pakistan, Faruk Loğoğlu-Azerbaycan, Aykut Berk-Küba, Tansu Okandan-Beyaz Rusya, Erdinç Erdün-Filipinler, Numan Hazar-Nijerya, Aydemir Erman-Bahreyn, Özcan Davas-Dakka, İlhan Yiğitbaşoğlu-Slovenya, Kutlu Özgüvenç-Güney Afrika, Halit Güvener-Yeni Zelanda, Yiğit Alpogan-Türkmenistan, Ali Arsın-Abu Dabi, Uluç Özülker-Avrupa Birliği.

İran'la ilişkilerde girilen gerginlik nedeniyle geçen Şubat ayında merkeze çekilen Tahran Büyükelçisi Osman Korutürk Oslo'ya atanırken, Tahran'a Arjantin Büyükelçisi Sencar Özsoy atandı. Oslo Büyükelçisi Burhan Ant ise Güney Afrika'ya kaydırıldı.

Bu arada MİT Müsteşarı Sönmez Köksal'ın Paris'e atanması da kesinleşti, ancak MİT'in başına henüz bir atama yapılmadığı için bu atama, önceki gün kabul edilen kararnameye dahil edilmedi. Köksal'ın Paris'e atanmasının, Şubat ayının ikinci yarısında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bu ülkeye yapacağı ziyaret öncesinde tamamlanması bekleniyor.

Büyükelçi atamaları

Cumhurbaşkanı Demirel'in onayına sunulan kararname ile yapılan Büyükelçi atamaları şöyle gerçekleşiyor:

Nihat Akyol Avrupa Birliği

Uğur Ergun Katar

Burak Gürsel Gürcistan

Bozkurt Aran Pakistan

Ercan Özer Abu Dabi

Ecvet Tezcan Azerbaycan

Ataman Yalgın Küba

Şule Soysal Beyaz Rusya

Veka İnal Filipinler

Füsun Çetintaş Singapur

Ömer Şahinkaya Nijerya

Engin Türker Bahreyn

Erdinç Ulumlu Dakka

Halil Akıncı Slovenya

Ahmet Ermişoğlu Yeni Zelanda

Oktay Öziye Türkmenistan

Müfit Özdeş Libya

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle