Gündem Haberleri

  Kararlılık olmazsa yazık olur

  Bülent SARIOĞLU-Özgür EKŞİ/ANKARA
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu’nda, 4 askeri şehit eden terör saldırısını, demokratik açılıma karşı bir girişim olarak değerlendirdi. Erdoğan, “Terörün arkasında yer alan güçlerin süreci engellemeye yönelik adımlarıdır. Kararlılığımız sürecek. Azimle yola devam edeceğiz” dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, demokratik açılım süreci devam ederken Hakkari’de 4 askerin şehit olmasına neden olan terör saldırısına ilk tepkisini Zafer Bayramı resepsiyonunda verdi. Olayı “Demokratik açılıma ve kardeşlik projesine atılan bombadır” diye nitelendiren Erdoğan, demokratik açılım sürecinin devamına ilişkin kararlılık işaretini “Ama kararlılık olmazsa yazık olur” sözleriyle paylaştı.

  4 bin kişi katıldı

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Zafer Bayramı nedeniyle dün akşam Merkez Orduevi’nde 4 bin kişinin katıldığı bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çok sayıda bakan, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleri, siyasi partilerin genel başkanları, üst düzey bürokratlar, medya temsilcileri ve işadamları katıldı. Hakkari’den gelen şehit haberi nedeniyle coşkulu geçmesi beklenen resepsiyonda konser iptal edildi. Erdoğan terör saldırısı ve demokratik açılımın devamı konusundaki sorulara şu yanıtı verdi:

  Açılımı baltalama girişimi

  “Bugün olan milli birliğe ve beraberliğe, kardeşliğe atılan bombadır. Tamamiyle milli demokratik birlik projesini engellemeye yönelik olarak atılmış bir bombadır. Demokratik açılım sürecine atılmış bombalardır. Çok üzüldüm. Terörün arkasında yer alan güçlerin bu süreci engellemeye yönelik adımlarıdır. Bizim kardeşliğin sağlanması konusundaki, milli birlik ve beraberliğe yönelik çalışmalarımızı engelleyemeyecekler.”

  Azimle devam edeceğiz

  “Kararlılığımız devam edecek. Bu aşamada kararlılığımız biterse yazık olur. Bundan sonra aksine daha da azimle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Zamanlama çok dikkat çekse de hepimiz bu tür provokasyonlara karşı sağduyumuzu kaybetmeden ülkemizin birliği ve beraberliği adına el ele olmalıyız. Bu işin çözümü demokratik açılımın üzerinde kararlılıkla çalışmanın devamına bağlıdır. Bu işin nihai çözümü milli demokratik açılımın devam etmesine bağlıdır. Daha azimle, yola devam edeceğiz. Olayın detaylarına bakıyoruz. El bombası, mayın diyenler var”

  “Sürecin sorgulanması gerekir” diyen CHP lideri Deniz Baykal ise “PKK silah bırakmasa da olur diyenler değerlendirme yapmalı. Üzüntü verici, maalesef tablo bu” yorumunu yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin olayla ilgili ilk tepkisi ise “Hükümet politikaları terör örgütünü cesaretlendiriyor. Terör örgütü, propagandasını arttırmak için bu tür saldırıları sürdürecek” dedi.

  Erdoğan, “IMF ile görüşmeler nasıl gidiyor?” sorusu üzerine şunları söyledi: “IMF’yi yerin yedi kat altına sokacağız. Şaka yapmıyorum, abartmıyorum. Çünkü İstanbul’da yaptığımız yeni kongre merkezi 2 Ekim’de Dünya IMF Kongresi’ni ağırlayacak. Kongre merkezini inşaa ederken yerin yedi kat altına girdik. Toplantıları da orada yapacağız. IMF gerçekten yerin yedi kat altına girecek, ama çok etkilenecek. Gelsinler görsünler bakalım, Türkiye neleri yapmaya muktedirmiş.” İstanbul’a yapılacak üçüncü köprüyle ilgili çalışmalarında sürdüğünü kaydeden Erdoğan, son kararı yılbaşına kadar vereceklerini söyledi.

  Atatürk defilesini izlediler

  Gül, resepsiyondan ayrılmak üzere hazırlık yaparken Orgeneral Başbuğ, “Efendim Faruk Saraç’ın güzel bir defilesi var, izlemenizi isterim” diyerek kalmasını sağladı. Defileyi Gül, Şahin, Erdoğan, Baykal ve Bahçeli, Orgeneral Başbuğ ile birlikte izledi. Defilenin sonunda çalınan 10. Yıl Marşı’na Başbuğ ve Baykal elleriyle tempo tutarak eşlik ederken, Gül ve Erdoğan marşı dinlemekle yetindi.

  Gazilerin eli öpülür

  ORGENERAL Başbuğ resepsiyonda gazilerin bulunduğu masayı ziyaret ederken hemşehrisi 97 yaşındaki Kore Gazisi Hasan Gökçen’in elini öpüp sohbet etti. Hasan Gökçen’in elini öpmesine müsaade etmeyen Başbuğ, “Eli öpülecek olan sizlersiniz tüm gazilerimizin elinden öpmek lazım” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı