Gündem Haberleri

  Karar SP'lileri sevindirdi

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, RP'nin temyiz başvurusunu oybirliği ile kabul etmesi Saadet Partisi cephesinde memnuniyetle karşılandı.

  SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Parlamento`da düzenlediği basın toplantısında, kararın SP açısından olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Bekaroğlu,``Refah Partisi davasının reddedilmesinin bir talihsizlik olduğunu söylemiştik. Bunun ne kadar talihsiz olduğu da 11 Eylül saldırısından sonra daha net şekilde anlaşıldı`` diye konuştu.

  AİHM`nin ilk kararının bu bölgede siyaset yapan insanların umudunu kırdığını savunan Bekaroğlu, ``şimdi bu durum onarılıyor`` dedi.

  Bekaroğlu, bu durumda Refah Partisi`nin kapatılmasına ilişkin davanın büyük mahkemede görüleceğini belirterek, ``30 yıllık siyasi hayatında hiçbir şekilde şiddete bulaşmamış bir siyasi hareket bize göre haksız biçimde kapatılmıştır. Umut ediyoruz ki, büyük mahkemeden,RP`nin kapatılmasının yanlış olduğu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`ne aykırı olduğu kararı çıkar`` diye konuştu.

  Bir soru üzerine, düşünce suçları konusunda MHP ile aynı düşüncede bulunmalarının sözkonusu olmadığını bildiren Bekaroğlu, ``Bize göre düşünce suç olamaz. MHP ise yanlış, kötü, tehlikeli düşüncelerin olacağına inanıyor. MHP`nin kendi varlığı, düşmanın varlığına bağlı`` dedi.

  Mehmet Bekaroğlu, ``Almanya`da milli görüşe de operasyon düzenleneceği`` iddiaların hatırlatılması üzerine de, ``bunun tamamen spekülasyon olduğunu`` söyledi. Avrupa`nın terör örgütleriyle mücadeleettiğini hatırlatan Bekaroğlu, ``onbinlerce üyesi bulunan milli görüşün ise şiddetle, terörle ilişkisi bulunmadığını`` savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı