GeriGündem "Karar hukuk dışı çetelerin işi"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Karar hukuk dışı çetelerin işi"

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili Nuri Yaman, askerlere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini eleştirdi.

Yaman, “Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını da, oy birliğiyle almış olmasını da ben hukuk dışı bir takım çetelerin, bir takım organizasyonların, ellerinin nerelere kadar uzandığını neleri başardıklarının bir örneği olarak görüyorum” dedi.

BDP Grup Başkan Vekili ve Muş Milletvekili Nuri Yaman, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik operasyonda tutuklanan 23 kişi arasında bulunan Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay’ında bulunması nedeniyle belediyeye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Yaman ve Birdal, Belediye binası önünde Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, BDP İl Başkanı Mehmet Şah Kaygusuz ve belediye yöneticileri tarafından karşılandı.
BDP Grup Başkan Vekili Yaman, Anayasa Mahkemesi’nin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etme kararını eleştirip, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğundan beri hukuk devleti mi veya kanun devleti mi olacağıyla ilgili mücadele verildiğini söyledi. Yaman, şöyle konuştu:

“Ben kamudan gelen bir insan olarak çok yakından biliyorum. AKP bunun üzerine cesaretle yürekle gitmese, dün ortaya çıkan operasyonel ve Türkiye çapındaki darbeler bundan sonra da devam edecek. Kuralları eğer uygulayacaksak, tüm demokratik ülkelerdeki gibi, yargının birliği ilkesi içinde çok başlı yargının olmaması lazım. Bunu tüm uçlarda söylüyor. Hukuk devletinde aslı olan budur. Yani yargı birliğidir ve bu yargı dağınıklığı olmaması lazım. Ona dayalı olarak ta tabi Türkiye’de bir sistem savaşı vardır. Hukuksuzluğu kendine amaç edinen kurumların, onların uzantıları olan, işte Eregenekon gibi oluşumların nerelere kadar sızdığı, nerelere kadar manipüle edildiğinin bir örneğidir. Kamuoyu bu konuda bilgi sahibidir. Her alanda Ergenekon’un avukatlığına savunanların da başvuruları sonucu nerelere kadar uzandığını ve ne kararların çıktığını da kamuoyu hepsi görüyor. Diliyorum ülkemizde evrensel hukuk kurallarına ve hukukun üstünlüğüne göre kararlar alınır. Bunun da olması anlayışa ve mücadeleye bağlı. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını da, oy birliğiyle almış olmasını da ben hukuk dışı bir takım çetelerin, bir takım organizasyonların, ellerinin nerelere kadar uzandığını neleri başardıklarını bir örneği olarak görüyorum.”

HALININ ALTI KİRLİ VE SABIKALI

Parti üyeleri ve yöneticilerine yönelik son günlerde yaşanan operasyonları değerlendiren BDP Diyarbakır Milletveki Akın Birdal ise, arkadaşlarının dört duvar arasında hapis olmasını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Birdal, şunları söyledi:

“Cezaevindeki belediye başkanlarımızı il başkanlarımı ziyaret ettik. Gerçekten yüzyılımızdan, demokrasiden, insan haklarından, barıştan, hukukun üstünlüğünden yana demokratik yargı sisteminde mücadele eden arkadaşlarımızın o dört duvarın arasına hapis olmasını büyük bir üzüntüyle, nefretle gördük, yaşadık. Ama sadece bugün değil, çok denenmiştir. Kürt halkının bileğine kelepçe vurulmuştur, zindanlara atılmıştır. Ama onun özgürlük mücadelesine ve bir arada yaşama iradesine kelepçe vurulamamıştır. Bunu anlamamakta ısrar ediyorlar. Kürt halkının iradesinden, onun kazanımlarından ellerini çeksinler. Bakın halıyı kaldırıyorsunuz, neresinden bakarsanız bakın, kirli, sabıkalı bir sistemin kirlerini görüyorsunuz. Daha dün yine kozmik odalarından çıkar bir darbe planıyla karşılaştık. Böyle bir şey olur mu? İki yüz bini alacaklar. Muhalif olanları, onların otoritesine, onların baskısına, onların silahına biat etmemiş, özgür halk ve onların temsilcileri stadyumlara doldurulacak, işkence görecek öldürülecek. Yani bütün vicdan sahibi, demokrasiden, barıştan, özgürlükten yana herkesin itiraz etmesi karşı çıkması gerekiyor. Cumhuriyet savcılarına inanıyoruz, ama halkın iradesine değil, darbeci halkın iradesine kelepçe vuranlara gerçekten soruşturma açmalı, yargılamalı ve halka karşı suç işleyen darbecileri cezaevine konmalı.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle