Gündem Haberleri

  Karar, Erbakan Hoca'yı rahatlattı

  Hürriyet Haber
  24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yaşamına nokta koyan karar, Fazilet Partisi'nde bomba gibi patladı. Daha önce de, eski partileri Refah Partisi kapatılıp, liderleri Necmettin Erbakan'a siyaset yasağı getirildiğinde aynı şoku yaşamışlardı.

  Bu şoktan sıyrılabilen FP'liler ise şimdiden, bu kararın partilerinin geleceği açısından etkilerini tartışmaya başladılar. Deneyimli FP'lilerin üzerinde uzlaştıkları konu, bu kararın Erbakan'ı rahatlattığı...

  Bu rahatlamanın gerekçesi de, ‘Erbakan, siyasi yasaktan kurtulup, yeniden partinin başına geçme planları yaparken, önünde en büyük engel olarak, RP kapatıldığından bu yana kendisine bayrak açmış olan Erdoğan’ı görüyordu. Şimdi, Erdoğan faktörü ortadan kalktı' diye açıklandı.

  Çünkü, Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi FP'nin önemli ağır toplarıyla birlikte hareket eden Erdoğan'ın, yapılacak ilk büyük kongrede adaylığını koyup Genel Başkanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

  Erdoğan'ın liderliğine, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu kökenli milletvekillerinin yanı sıra, örgütlerin büyük bölümü, partinin sermaye tabanını oluşturan MÜSİAD ile Fethullah Gülen cemaati başta olmak üzere bir çok tarikat ve cemaat de destek veriyordu.

  Bu durumun ise Erbakan açısından tehlike çanları çaldırdığı söylenirken, hatta bu konuda son olarak şu senaryo bile dillendiriliyor:

  ‘‘Genel Başkan Recai Kutan'ın ‘seçimler ertelenebilir' sinyali vermesi, parti içindeki liderlik mücadelesi açısından da değerlendirilmelidir. Çünkü, Yargıtay bu kararı almasa ve seçimler de planlandığı gibi Nisan 1999'da yapılsa, en geç yıl sonuna kadar FP büyük kongresini yapmak zorundaydı. Bu durumda da Erdoğan bu kongreden kolaylıkla Genel Başkanlık unvanını alarak çıkardı. Seçimlerin ertelenmesi ise otomatik olarak kongrenin de ertelenmesini getirecekti.’’

  Şimdi ise Erdoğan aradan çıkınca, hem Erbakan’ın, hem de Kutan'ın rahatladığı ve kongrenin bir parti içi mücadele platformu oluşturma olasılığının büyük ölçüde ortadan kalktığı konuşuluyor.

  Hoş değil

  Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, geçen pazartesi Hürriyet'i ziyaretinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün sorusuna şu yanıtı vermişti: ‘‘Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki karar tasdik edilirse vatandaşlar Türkiye'de hukuk siyasallaşmıştır diyecekler, hoş değil. Erdoğan istikbal vaadeden bir arkadaş, performansını takdir ediyoruz. Teknisyen gözüyle bakıyorum. Kararın kamu vicdanı tarafından tasvip edilip edilmeyeceği önemli. Kendisine haksızlık yapıldığına inanıldığı için yüzde 40 daha fazla ilgi görüyor.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı