Gündem Haberleri

  Karaoke hasta yapıyor

  Hürriyet Haber
  24.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Koreliler'deki karaoke çılgınlığı, diğer Uzakdoğu ülkelerini de geride bırakmış. Seul'de yayınlanan gazetelerde hayat kurtarmaya yarayan ilanlara rastlanıyor çok sık: ‘‘Karaoke gecesine katılmaktan çekiniyor musunuz? Sesiniz sizi yolda bıraktığı için kariyeriniz tehlikeye mi girdi?’’ Karaoke hocası Lee Byung Won, ilanlarında garantili karaoke başarısı vaadediyor.

  Lee Usta, Güney Kore'de yaşanan çok önemli bir yaraya parmak basıyor. Çünkü karaokede başarısız olmak, saç dökülmesi veya cinsel iktidarsızlık kadar önemli kişisel sorunlara yol açabiliyor. Bu rahatsızlığın adına ‘‘Karaoke kompleksi’’ deniliyor.

  Bilgisayar aracılığıyla yayınlanan müziğin üzerine mikrofondan şarkı söylemek Koreliler'in vazgeçilmez tutkusu, bir yaşam tarzı. Dost veya iş yemeklerinin en önemli faslını karaoke oluşturuyor ve insanları birbirine kaynaştırmanın en etkili yöntemi olarak kabul ediliyor. Lee ‘‘Şarkı söyleyemeyen kaybeder’’ diye özetliyor durumu. 36 yaşındaki karaoke hocası Lee'nin kliniğinde, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya rağmen yer bulmak mümkün değil. Aylar öncesinden rezervasyon yaptıran karaoke kompleksinden kurtulmak isteyenler bir saatlik ders için 120 Alman Markı tutarında ücret ödüyorlar.

  Karaoke özürlüler arasında karşılaştığı en ilginç hastasını şöyle anlatıyor Lee: ‘‘Uzun süre önce terfi etmesi gereken bir subay çaresizlik içinde kliniğe geldi. Sesi kariyerinde ilerlemesine engel olmuş. Komutanları sesinin kötülüğünü, kötü yöneticiliğin bir işareti olarak değerlendirmiş.’’

  Lee Usta bugüne kadar yaklaşık 1000 kişiyi ‘‘iyileştirdiğini’’ anlatıyor. İşleri o kadar iyi gidiyor ki Lee yakında Seul'de iki klinik daha açmayı ve yurtdışına da hizmet vermeyi planlıyor. Lee, örneğin Japon karaoke özürlüler için geliştirdiği özel yöntemler olduğunu söylüyor. Lee'nin özürlüleri iyileştirme yöntemleri de oldukça ilginç: Bir ağaca karşı yüksek sesle şarkı söylemek, başına kova geçirerek sesini terbiye etmek, toplu egzersizler, ayna karşısında denemeler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı