Gündem Haberleri

  Karantina genişledi

  Işıl ARSLAN - Erdoğan PAÇİN Süleyman ÖZAYDIN - Erdem ÖZCAN / DHA
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kızıksa’da ortaya çıkan kuş gribinin ölümcül H5N1 türünde olduğu kesinleşince önlemler arttı. Bölgedeki tüm sulak alanlar denetlenirken, çevredeki köyler de teker teker taranıyor.

  BALIKESİR’in Manyas İlçesi’ne bağlı Kızıksa Beldesi’nde geçen hafta ortaya çıkan kuş gribinin kanatlı hayvanlardan insana da bulaşan ölümcül H5N1 türü olduğunun kesinleşmesiyle önlemler sıkılaştırıldı ve bölgedeki tüm sulak alanlarda denetim arttı.

  PANİK GEREKSİZ

  Balıkesir Vali Vekili Halil Yavuz Kaya, kuş gribi vakasının yayılmadan, kontrol altına alındığını, bunun da başarı olduğunu söyledi. Tehlikenin ciddi olduğunu hatırlatan Kaya, ‘Acil eylem planını uygulamaya koyduk. Karantina tedbirleri devam ediyor. Bölgedeki sulak alanları da kontrol altına aldık. Tedbirler, 29 Ekim tarihine kadar sürecek. Panik yaratılmaması gerekiyor’ dedi.

  BEDELLER ÖDENDİ

  Kaya,
  hindileri telef olan Mehmet Eksen ve çiftliğinde çalışan 6 kişinin koruyucu tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Bu arada kuş gribi salgını nedeniyle, Kızıksa Beldesi ve köylerde itlaf edilen 8 bin 547 kanatlı hayvanın sahiplerine toplam 94 bin 224 YTL ödeme yapıldı.

  KÖYLERE TARAMA

  Kızıksa’nın çevresinde bulunan, Manyas Kuş Cenneti’nin bölgesindeki 28 köy, teker teker taranıyor. Bu köylere giden görevliler, halkı uyarıyor, hayvanların telef olup olmadığını öğreniyor. Görevliler, Kuş gribine karşı alınması gereken önlemleri içeren Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı bildirileri vatandaşlara dağıtıp, sorularını yanıtlıyorlar.

  Kamyonlar aranıyor

  JANDARMA, kuş gribinin ortaya çıktığı Kızıksa çevresindeki yollardan geçen kamyonlarda kaçak kümes hayvanı aradı. Aramayı yapan jandarma erlerinin, virüse karşı koruma maskesi taktıkları dikkat çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı