Gündem Haberleri

  Karaman'daki maden kazasında son gelişmeler

  AA-DHA
  29.10.2014 - 19:54 | Son Güncelleme:

  Karaman’ın Ermenek İlçesi'nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında işçiler dün sabah vardiyasındayken, 350 metrelik bölümde galeriye bir anda su dolmaya başladı. 16 işçi havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kendi çabalarıyla kurtuldu. 18 işçi ise mahsur kaldı. TTK’ya ait kurtarma ekipleriyle, AFAD ekibi bölgede çalışmalara başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ‘Ahtapot’ adlı su tahliye cihazını gönderdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta 11 bin ton su olduğunu belirterek, “Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin üstünde bulunuyor” dedi. Maden ocağında mahsur kalan işçilerden Hüseyin Gültek'in bir oğlu oldu...

  SAAT: 20.00

  Maden ocağında, bu akşam saatlerine kadar çıkarılan toplam su miktarının 3 bin metreküp olduğu bu şekilde giderse içerideki suyun 4-5 günde tamamen çıkarılacağı öğrenildi. Yetkililer ocağı dolduran suyun sıcaklığında herhangi bir yükselme olmadığını da kaydettiler.


  SAAT 15:21

  AHTAPOT POMPASI İNDİRİLDİ

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen ve dakikada yaklaşık 9 ton suyu tahliye eden ’Ahtapot’un ana gövdesi ocak girişine indirildi. AFAD, TTK ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından indirilen aracın montaj çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

  Bu arada 4 motopompla sürdürülen su tahliyesi, Ahtapot’un montaj çalışması için durduruldu.

  SAAT 13: 45

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik;
  "İnşallah hızlı bir şekilde suyun tahliyesini sağlayacağız. Şu anda eldeki imkanlar son derece iyi koordine ile götürülüyor"

  "Ahtapotun (su tahliye aracı) yerleştirilmesi çalışması devam ediyor. Bir yerleşsin gerisi daha kolay"

  "Gittik, baktık, gördük. Balık adamların hayatlarını da tehlikeye atmak doğru değil. Onlar ne yapacaklarını biliyorlar. Yapılacak bir görev varsa onun için gelmişler zaten. Eğer yapamıyorlarsa şartlar uygun değil"

  SAAT 13:25


  Karaman'da 18 işçinin mahsur kaldığı maden faciası ile ilgili kurtarma çalışmaları aralıksız sürdürülürken, Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı yapmak üzere 3 savcı görevlendirdi.

  Facianın meydana geldiği salı günü saat saat 12.15’ten 45 dakika sonra Güneyyurt Beldesi’ndeki Pamuklu Köyü’ndeki ocağa yerine ulaşan savcılar, Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’nin işlettiği maden ocağındaki evrakın yanı sıra, harita ve krokilere el koydu. Savcılık yetkilileri ilgili kuruluşlardan ve üniversitelerden olayla ilgili bilirkişi isteminde bulundu. Görevlendirilen 3 savcı, üniversite ve adli tıp kurumunun hazırlayacağı ön rapordaki görüşler doğrultusunda soruşturmaya yön verecek.
  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler

  OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

  SAAT 11:50

  Ermenek ilçesindeki maden ocağında mahsur kalan 18 işçiden Hüseyin Gültekin'in, kazadan saatler sonra bir oğlu dünyaya geldi. İşçi Hüseyin Gültekin (28) madende mahsur kaldıktan saatler sonra hamile eşi Ayşe Gültekin, Ermenek Devlet Hastanesine kaldırıldı.

  Ayşe Gültekin, 3 kilo 200 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Anne ve bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler

  "TORUNUMU SEVEMEDİM BİLE..."

  Oğlu Hüseyin Gültekin (28) ile damadı Tezcan Gökce madende mahsur kalan Hasan Gültekin (60), yaşadıklarını paylaştı. Hasan Gültekin, olayı televizyondan öğrendiğini söyledi. Ne yapacağını bilemediğini dile getiren Gültekin, dün akşam olay yerine gidemediğini aktardı. Gece boyunca oğlu ve damadının kurtarılması için dua ettiğini belirten Gültekin, şöyle devam etti:

  "Hüseyin henüz bir yıl önce evlenmişti. Bebeği olacağını öğrendiğinde adeta havalara uçmuştu. İlk bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşamak için adeta günleri sayıyorlardı. Ancak yaşanan acı olay nedeniyle oğlumun hevesi yarım kaldı. Gelinim dün torunumu dünyaya getirdi. Bebeği kucağıma alıp sevemedim bile. Hüseyin'in acısından torunumun dünyaya gelmesine bile sevinemedik."


  SAAT 11:15

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, saat 13.30'da Ankara'dan helikopterle, işçilerin mahsur kaldığı Ermenek'teki kömür ocağına gideceği bildirildi.

  SAAT 10:50

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ortak basın toplantısı düzenledi ve çalışmalarla ilgili yeni bilgileri paylaştı. İşte o açıklamalar:

  TANER YILDIZ:

  "Zaman zaman çamurun giriş ağzını bağlayan anlar oluyor. Şu an İBB’den istediğimiz Türkiye’nin en büyük iki tonluk bir pompası var çok yüksek kapasiteli. Onun montajına başlandı. Dün gece de söylemiştik. Her geçen zaman yer altındaki işçilerimiz açısından olumsuz bir zamandır, aleyhimize çalışıyor demiştik. Her geçen dakika ümitlerimizi aza indirdiği bir andır. Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin üstünde bulunuyor. Burası özel sektörün ama kurtarmayla alakalı hiçbir ayrım yapmaksızın bir çok ekip çalışıyor.

  Aşağı kadar da indik, bakanlarla birlikte tespit yaptık. Mühendislerle yol haritamızı tazeledik. Ümit ediyoruz ki bir an önce bu suyun boşaltılmasını sağlarız. Şu an yoğunlaştığımız nokta işçi kardeşlerimizin çıkartılmasıdır. İdari adli soruşturmalar, denetimler teftişler olacaktır. Bunlar ayrı bir süreç, bütün yoğunlaştığımız tespitiyle alakalı söylem spekülatif olur. Şu anda eğimli bir yer zeminde ve derinde çalışılıyor.

  Dalgıçlar görüş mesafesi bir metre bile değil. dalgıçlar indiler baktılar, girmelerinin çok fazla anlam ifade etmeyeceğini, orada üç dört metre bile dalamayacaklarını, kendi can güvenlikleriyle alakalı sıkıntı doğacağı anlaşıldı. Biz buna rağmen girin talimatı veremeyiz.

  Aşağıda 10-12 ton civarı su var. bu rakamı vermemiz doğru değil. elimizdeki pompaların tamamı çalışıyor olsa bile, diğer pompalarımız da iki alandan girdireceğiz. Şu anda çalışan da var. su seviyesindeki yükselme tam tersine döndü. Ama bunu bir yandan deşarj etmemiz lazım. Buraya su ne kadar geliyor bunu bilmiyoruz. O yüzden zaman veremeyiz, işimizin kolay olmadığını ifade etmeliyiz."

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler


  LÜTFİ ELVAN

  "Yer altındaki şartlar oldukça zor. Şlam dediğimiz toprakla karışık ağır bir sıvı söz konusu. Pompalarda aksaklık tıkanıklık oluyor. Pompaların yanması patlaması söz konusu oluyor. Süratle bunlar çalışıyorlar. Tüm işçilerimiz mühendislerimiz inanın uyumadan bu saatlere kadar çalışıyorlar. Müthiş bir fedakarlık söz konusu. Aşağı yukarı 10 metrelik bir düşüş söz konusu suda. Eğer İstanbul’dan gelen pompayı da yerleştirmemiz halinde süreyi hızlandırmış olacağız. Emin olunuz tüm kurumlarımız olağanca gücüyle çalışıyor. Yer altında çalışmak çok kolay değil. alan oldukça dar. Dolayısıyla tüm bunların planları programları hepsi yapıldı. Arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar. bizde koordine etmeye çalışıyoruz."

  FARUK ÇELİK

  "25 yıl önce Yozgat’ta benzer bir olay olmuş ama termal suyun ocağı kapsaması şeklinde. 25 yıl sonra böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Bakanlarımızın da ifade ettiği gibi bugün çok daha malzeme ekipman açısından çok daha iyi çalışmalar sürdürülüyor. Kısa süre içinde suyun tahliyesini gerçekleştireceğiz."

  SAAT 08:10

  İSİMLER BELLİ OLDU

  Ermenek'te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu. Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri şöyle:
  "Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu"

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler CHP'li vekiller taburede sabahladı

  SAAT 04:20

  SU SEVİYESİ DÜŞMEYE BAŞLADI

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 18 işçinin mahsur kaldığı kömür madenindeki su seviyesinin düşmeye başladığını söyledi.

  Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  "Dalgıçlarımız çalışmalırına devam ediyor, henüz nihayetlendirmedi. Dalgıç pompalarımızdan ve yeni kurduğumuz pompalardan verim aldık. Su seviyesi düşmeye başladı. İstediğimiz seviyelerde olmasa da suyun düşmeye başlamış olması, suyun yükselme eğiliminden düşme eğilimine doğru dönmüş olması sevindirici bir haber. Su seviyesini düşürmek için gayret ediyoruz. En az 3 tane daha derin kuyu pompası bağlayacağız. 10 - 12 bin tonluk suyu daha çabuk eritebiliyor olmamız lazım. Bunların saatlik performanslarını da takip ediyoruz."

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler 'Su basması madenciliğin tabiatında var ancak öngörülebilir'

  SAAT 03:00

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalara ilişkin, "Özellikle dalgıç pompaları ve yeni kurduğumuz pompadan da şu anda verim aldık. Su seviyesi düşmeye başladı. İstediğimiz seviyede olmasa da düşmeye başlamış olması, suyun yükselme eğiliminden düşme eğilimine dönmüş olması sevindirici bir haber" dedi.

  SAAT 00:50

  Su tahliyesini olabildiğinde hızlı yapmaları gerektiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları söyledi:
  “Üç ayrı ekibi dinlendirerek sabaha kadar çalışmalara devam ediyoruz. 18 işçi kardeşimizin maden ocağında bulunmalarıyla ilgili durumlarında bir değişiklik yoktur. Bir süre vermemiz mümkün değil ama olabildiğince hızlı şekilde bu suyun tahliyesini gerçekleştirmeliyiz. 10-11 bin ton su bulunuyor. Saatte 180-200 ton tahliye eden üç pompayla birlikte suyu tahliye etmeye çalışıyoruz. Şu an için tek bir önceliğimiz var ama işçi kardeşlerimizi çıkardıktan sonra adli ve idari soruşturma devam edecek. Şu an için çalışmaları etkileyecek bir gaz seviyesi sorunu bulunmuyor. Asıl tehdit unsurunun su olduğunu belirtmeliyim. Madencilikte nadir rastlanan bir durum bu.”

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler Madenden sağ kurtulan işçi o anları anlattı

  Bakan Lütfi Elvan ise tahliye çalışmasının ne kadar süreceğiyle ilgili bir soruya, “Zaman verilememesinin nedeni ne ile karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Dalgıç arkadaşlar girdikten sonra belli olacak” şeklinde yanıt verdi.

  SAAT 22:30

  ''Zaman aleyhimize işliyor'' diyen Bakan Yıldız, son bilgileri paylaştı:
  "Takribi 10 bin ton civarında ve su bir yandan besleniyor. Şu anda kurulan pompalarla da öncelikle amacımız suyun deşarj edilmesini sağlamak, mutlaka dışarıya çıkarılmasını sağlamak. Şu an elimizdeki kotlar maden ocağında suyun belli bir seviyeye kadar geldiğini gösteriyor. Zaman aleyhimize işliyor. Farklı haberler duyuyoruz. Burada 3 bakanımız var. Bakanlarımızdan farklı bir haber duymadıkça bunun aksini konuşmamak lazım. Şu anda hiçbir işçi kardeşimize ulaşabilmiş değiliz. Dalgıçlarımız da bir yandan buraya intikal ediyor. Çünkü tamamen madenin altı suyla dolmuş durumda."

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler Ateş de su da toprak da hava da onları vurdu

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler Karaman'da kömür ocağında çok sayıda işçi mahsur

  SAAT: 20:00

  ÇALIŞMALAR GECE BOYU DEVAM EDECEK

  Ermenek'te 5 ocak olduğunu, bunun ikisinin denetimler sonrası kapatıldığını anlatan Bakan Yıldız, diğer 3'ünün faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi. Bakan Yıldız, halen yer altında 18 işçinin olduğunu dile getirerek, "Mersin, Konya, Karaman ve Ermenek'ten bizim ihtiyacımız olan jeneratör, pompa ve her türlü kabloların sevkiyatı yapılıyor. Şu anda pompanın biri çalışmaya başladı. İkincisi de kuruluyor. O da inşallah bir süre sonra deşarj etmeye başlayacak. Ama daha güçlü pompaların da bir yandan sevkiyatını yapıyoruz. Kederli, sıkıntılı ailelere geçmiş olsun diyorum. İnşallah korktuğumuzdan daha iyi bir sonuca ulaşırız. Çalışmalar gece boyu devam edecek" dedi.

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler En acı bekleyiş

  Su seviyesinde 2 saatte bir metrelik yükselmenin devam ettiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu yükselmenin mutlaka önüne geçmemiz lazım. Ondan sonra da o seviyeyi indirip arkadaşlarımıza ulaşmak lazım. Zor bir süreç, sıkıntılı bir durum ama bu konuyu burada doğru bir şekilde yönetmek durumundayız" ifadelerini kullandı.

  SU SEVİYESİ İŞÇİLERİN BULUNDUĞU KODUN ÜZERİNDE

  Sadece bu bölgede 5 kömür ocağı işletmesi bulunduğunu anlatan Bakan Yıldız, şunları söyledi:
  "Haziran ayındaki yaptığımız denetimlerde, bu ocakta bir kısım eksiklikler tespit edilip kapatılmıştır. Bunun üzerine yine o eksikliklerin giderilmesi ile alakalı süre verilmiştir. Tanınan süre içinde eksiklikleri giderdiler ve takribi 3 ay sonra tekrar işletmeye açılmıştır. İçerdeki bu su nereden deşarj oluyor, buraya hangi kotlardan, hangi seviyelerden, önceki işletilen madendeki biriken sular mı buraya akıyor, onlar mı boşaldı, yoksa herhangi bir kaynaktan mı besleniyor, bunlar üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra inceleme yapılacak."

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler Su işçileri yemek sırasında yakaladı

  Bakan Taner Yıldız, tek amaçlarının işçilere ulaşıp, onları yeryüzüne çıkarmak olduğuna dikkati çekerek, "Çünkü şu anda ciddi bir risk altındalar. Ciddi bir sıkıntı var ve zaman da aleyhimize işliyor. Su seviyesi işçilerin en son tespit edildiği kodun daha üzerinde. Bu da bizim son derece canımızı sıkıyor" dedi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da çok üzücü bir hadiseyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

  Yer altındaki işçilerin ailelerine geçmiş olsun dileklerinde bulunan Elvan, şöyle konuştu:
  "Sabah toplam 34 işçi vardiyaya giriyor. Öğlen yemek yerken bu hadise meydana geliyor. Aniden bir su patlaması şeklinde olduğunu ifade ettiler. Bunun detayları araştırılacak. 16 kardeşimiz kurtuluyor. Hızlı bir şekilde desandere ve nefesliği kullanarak, çıkıyorlar. Ancak diğer arkadaşlarımız şu an yer altındalar. Buradaki öncelikli hedefimiz bir an önce yer altındaki suyu boşaltmak. Bununla ilgili tüm organizasyonlar yapıldı. Kızılay, AFAD ve ilgili tüm kuruluşlarımız buradalar. Buna ilave olarak, ihtiyaç olması halinde telefonlar için 3 adet mobil istasyon kuruyoruz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz."

  Karamandaki maden kazasında son gelişmeler Şirketin sahibi eski belediye başkanı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise kömür madeninde 180 sigortalı işçinin kayıtlarda mevcut olduğunu belirtti.

  MADENCİ YAKINLARINDAN BAKANLARA TEPKİ

  Kriz merkezindeki değerlendirmenin ardından maden ocağına gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ocak önünde yakınlarını bekleyenlere 'Geçmiş olsun' dedi.

  Kardeşleri ocakta olan Aysel Öztürk ile eşi Ali Haznedar'ın ardından gözyaşı döken 3 çocuk annesi ve hamile Fadime Haznedar, isyan etti. Önünde eğilerek, "Acımız hepimizin, şu anda pompalarla su çekiliyor" diyen Bakan Elvan'a Fadime Haznedar, "Canlarımız gitti, bize zehir ettiniz" diye ağladı. Bakan Elvan'ın, "Saat 18.00'den beri buradayız, yanınızdayız" sözlerine rağmen ağlayan hamile kadın, "Canımız yandıktan sonra ne olur?" dedi.

  Etiketler: maden kazası , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı