Gündem Haberleri

  Karakolun arka sokağında hırsızlar cirit atıyor

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mecidiyeköy Karakolu'nun arka sokağında, 15 gün içinde 18 işyerine giren hırsızlar, yaklaşık 100 bin dolarlık soygun yaptılar. Soygunlar nedeniyle, işyeri sahipleri ve çalışanları, geceleri nöbet tutmaya başladı.

  MECİDİYEKÖY Karakolu'nun arka tarafındaki ilk soygun, 13 Ağustos günü, Kervangeçmez Sokak'taki Piramit Bilgisayar firmasında meydana geldi. Aynı gece, yakında bulunan Yıldız Elektronik'i de soyan hırsızlar, kapıyı kırarak girdikleri bu iki işyerinde bulunan bilgisayar parçaları ve kasadaki paraları alıp kayıplara karıştılar. Yaklaşık 15 günlük bir süre içinde, Kervangeçmez, Sivritaş ve Musa Dayı Sokak'ta, bir emlakçı, bir fotoğraf stüdyosu ile çoğu Dilan ve Can İş Merkezleri'nde bulunan 16 bilgisayar firması soyuldu. Bu firmalardan yaklaşık 100 bin dolarlık CPU, ekran kartı, RAM ve hard disk ile nakit para çalındı.

  Dükkanları soyulan esnaf ‘‘Huzurumuz kaçtı. Herkes tedirgin, soyulma sırasının kime geldiğini merak eder hale geldik. Birçok arkadaşımız, dükkanında geceleri elemanlarını sabahlatıyor’’ diyor. İşyeri sahipleri, soygunların gerçekleştiği sokaklara hakim yerdeki binalarda, değişimli olarak nöbet tuttuklarını söylediler.

  İşyeri sahipleri, soygunların bilisayardan anlayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğini öne sürüyorlar. Hırsızların parmak izi bırakmadığını belirten işyeri sahipleri, bilgisayar kasasının pürüzlü olduğu için parmak izi bırakmadığına değinip, ‘‘Biz bile bunu poliste öğrendik. Hırsızlar girdikleri dükkanda sadece bilgisayar kasalarına dokunuyorlar. Bu yüzden parmak izleri alınamıyor’’ iddiasında bulunuyorlar. Soygunların iki grup tarafından gerçekleştirildiği, bir grubun sadece bilgisayar parçalarını çaldığı, diğer grubun ise kasalara dadandığını öne sürülüyor.

  Hırsızların, kolayca satılabildiği ve yükte hafif pahada ağır olduğu için bilgisayar parçalarını tercih ettiğini belirten bilgisayar firmalarının yetkilileri, bir RAM'in 120, bir CPU'nun ise 150 dolar olduğunu hatırlatıp, ‘‘Kuyumcuya girip altın çalsalar bu kadar karlı çıkmazlar. Çünkü, bilgisayar parçaları peynir ekmek gibi satılıyor. Bunlar için fatura bile uyduruluyor. Bir çanta dolusu bilgisayar parçası çalsa 150 bin dolar kaldıracak. Bunu bildikleri için bilgisayar işi yapan işyerlerine giriyorlar’’ diyor.

  Polis esnafı suçluyor

  Polis yetkilileri ise olayların abartıldığını iddia ederek, işyerlerinde yeterince önlem alınmadığını savunuyorlar. Karakolun arka sokağı diye özel önlem almalarının mümkün olmadığını belirten yetkililer, ‘‘Elimizdeki kuvvetlerle, Mecidiyeköy'deki altı mahalleyi kontrol ediyoruz. Ayrıca takip etmemiz gereken başka işlerimiz de var. Kaldı ki, olaylardan sonra soygunların gerçekleştiği sokaklara devriye koyduk ’’ diyorlar.

  NE DEDİLER?

  Sinan Or (Eryaz Bilgisayar): ‘‘Bunlar bilgisayar işini bizden iyi biliyorlar. Sökemediğimiz parçaları söküp çıkartıyorlar. Soygunlardan sonra birçok firma işyerinde sabahlamaya başladı. Artık sokağa nöbetçi koyuyoruz. Bakkal bile sıra bana gelir diye dükkanında yatıyor. Buna bir çözüm bulunsun.’’

  Özgür Aksu (Piramit Bilgisayar): ‘‘Bizim yurtdışından gelen kapımızı kırıp içeri girdiler. Buradaki işyerlerinin çoğu sigortasız. Sigortalı olsa bile sigorta şirketi güçlük çıkarıyor. Polis, burnunun dibinde olan olayları nasıl önleyemiyor? Yetkililer, tedbir alınacağına ve suçluların bulunacağına dair bize garanti versin.’’

  Sebahattin Zehiroğlu (Kardelen Bilgisayar): ‘‘15 gündür korku dolu günler geçiriyoruz. Geceleri rahat uyuyamaz olduk. Sattıklarımız yükte hafif, pahada ağır olduğu için hırsızlar bizi tercih ediyor. Çaldıklarını da rahatça nakte çeviriyorlar. Yetkililer önlem alsın’’

  Besim Uslu (İva Fotoğrafçılık): ‘‘En son soyulan benim dükkanım oldu. Bir milyar liralık fotoğraf makinası ve flaş çaldılar. Soygun sırasında köpeğim Bilek de içerdeydi. Ancak hırsıza ses çıkarmamamış. Tanıdık birileri olabilir. Benim anlamadığım, hırsızlar, karakol arkasındaki sokağı soyma cesaretini nereden buluyor?’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı