Gündem Haberleri

  Karakollara trilyonluk Aktütün ayarı

  ANKARA / DHA
  13.10.2008 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

  11. Dış Ticaret Haftası'nın açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

   

  K.IRAK İLE TEMAS

   

  Bölgesel kürt yönetiminden Neçirvan Barzani'nin Türkiye'ye davet edildiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Arkadaşlar Ankara'ya davet diye bir şey yok.Bu konular alt düzeyde yürütülen çalışmalardır.Bu çalışmalarla bizler 5 Kasım sürecinde başlattığımız ABD, Türkiye, Irak üçlü mekanizmasını daha yoğun bir şekilde, anlık istihbarattan daha farklı bir noktaya ulaştıralım istiyoruz. Bu stratejimizin bir adımıdır.

   

  Yoğun hava hareketları ile silahlı kuvvetlerimiz terör kamplarına yönelik adımları gerçekleştiriyor.Bu noktada bizler anlık istihbaratı değerlendiriken istiyoriz ki; merkezi Irak yönetimi ile özellikle terör kamplarının yoğun olduğu Avaşin, Zap gibi bölgelerdeki çalışmalarda da yoğunlaşıyoruz.Bu ulusal bir mesele değil.Uluslararası boyutu olan bir meseledir.Olay sadece K.Irak ile de sınırlı değil işin Avrupa boyutu var.Bunun üzerinde de yoğunlaşan çalışmalarımız var.Uzun soluklu bir yolcuğun, mücadelenin içindeyiz.Bu mücadelede gerekli olan neyse bunu yapacağız.Milletimizin hiçbir endişesi olmasın.Kimse 'bunun kökünü kazacağız' gibi açıklamalarla bu olayı pompalayarak rant elde etme gayreti içine girmesin.Şehit kanı üzerinden rant elde etmeye çalışmasın.Bu mücaledeyi hep birlikte yapacağız. İktidarı ile muhalefeti ile bunu beraber götürmek durumundayız.''

   

  TAMPON BÖLGE ÖNERİSİ

   

  Bahçeli'nin 'tampon bölge' önerisinin hatırlatılması üzerine tepki gösteren Erdoğan, "Bu konuda Genelkurmay Başkanımız tam aksini söyledi. Burada tampon bölgeye gerek yok. Olması gereken yapılıyor. Ağzı olan konuşuyor. Bilende bilmeyende konuşuyor. Genelkurmay ne gerekiyorsa talep eder bizde uyarız. 167 tane karakol yapımı var ilk etapta. 300 trilyon gibi bir maliyeti var. 2009 sonuna kadar hepsini tamamlamayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

   

  YURTDIŞINDAKİ PARALARININ TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ

   

  Türklerin yurtdışındaki paralarının Türkiye'ye getirilmesi yönündeki çalışmaların devam ettiğini ifade eden Erdoğan, "Biz riski ne ise üstümüze alıyoruz. Yeter ki bu paralar Türkiye'ye gelsin" dedi.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı