Gündem Haberleri

  Karakolda yaz müzayedesi

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ARTIUM Sungur Sanat Evi'nin ‘‘Geleneksel Yaz Müzayedesi’’ bu yıl 21 Temmuz'da Ortaköy Feriye Karakolu'nda yapılacak. Türk ressamların eserlerinden oluşan yaklaşık 200 parçalık müzayedenin tanıtım sergisi ise bugün Artium Sungur Sanat Evi'nde başlıyor.

  Rüştü Sungur yönetimindeki Artium Sungur Sanat Evi'nin düzenlediği ‘‘Geleneksel Yaz Müzayedesi’’nde Klasik Dönem'den Meşrutiyet Dönemi'ne, Akademik eğilimli sanatçıların kurduğu Müstakiller Grubu'ndan İntimist Grubu'na, empresyonist eğilimleri reddeden D Grubu'ndan resim anlayışı olarak izlenimci bir nitelik taşıyan 1914 Kuşağı ressamlarına, Yeniler Grubu'ndan Onlar Grubu'na, Çağdaş Romantikler'den Naiflere kadar pek çok dönemin pek çok sanatçısına ait eserler yer alacak.

  Teklif ve muhammen bedel ile satılacak eserler arasında İsmail Hakkı Bey'in ‘‘Bahriyeli’’, İbrahim Çallı'nın ‘‘Topkapı Sarayı Harem Dairesi’’, İbrahim Safi'nin Safieff dönemine ait ‘‘Aksaray'ın Sonu’’, Necdet Kalay'ın ‘‘Takalar’’, Hamit Görele'nin ‘‘Peyzaj’’, Eşref Üren'in ‘‘Park’’, Cemal Tollu'nun ‘‘Piknik’’, Nazmi Ziya'nın ‘‘Göksu’’ adlı tabloları bulunuyor. Yeniler Grubu'ndan Abidin Dino ve Sabri Berkel; naif ressamlarımızdan Mehmet Arpacık ve Şeyho Bulut'un yanı sıra Salih Zeki, Nihat Tandoğan, Kadri Aytolon, Nazmi Dayan, Hüsnü Tengüz, Pertev Boyar, Saim Özeren ve Turgut Atalay da eserleri müzayedede satışa sunulacak sanatçılardan.

  Artium Sanat Evi'ndeki tanıtım sergisi 20 Temmuz'a kadar devam edecek; Geleneksel Yaz Müzayedesi ise 21 Temmuz Çarşamba günü saat 21.00'de Feriye Karakolu'nda yapılacak.

  Müzayedeye telefonla katılmak isteyenler, müzayede öncesi yapılacak görüşmeler için Artium Sungur Sanat Evi'ni arayabilirler. Müzayede sırasında yapılacak görüşmeler için tel: (0532) 287 95 90 - (0532) 611 95 23 - (0532) 357 85 59.

  Artium Sungur Sanat Evi, Hüsrev Gerede Cad. İpeker Apt. 98-100/2, Teşvikiye. Tel: (0212) 227 75 93-94-95

  Feriye Karakolu, Ortaköy.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı