Gündem Haberleri

  Karakol esrarcıları, rüşvetçi çıktı

  Ali ŞEN/ MERSİN (İçel)
  31.07.2001 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Mersin'de görev yaptıkları karakolu uyuşturucu merkezine çevirdikleri gerekcesiyle suçüstü yakalanan polislerin, rüşvet de aldıkları da ortaya çıktı.

  Operasyonun başladığı günden, sanıkların tutuklanmasına kadar basına açıklama yapmayan İçel Emniyet Müdürü Turgay Pamuk, bu konuda ilk kez yazılı bir açıklama yaptı. Pamuk, imal ettikleri esrarı karakolda kendilerini alıcı olarak tanıtan meslektaşlarına satmak isterken gözaltına alınan polislerin, esrar imalinde kullanılan hintkeneviri üretenleri yakalamalarına rağmen, sanıklar hakkında işlem yapmayarak rüşvet aldıklarının belirlendiğini söyledi.

  OPERASYON İHBARLA BAŞLADI

  Karakolda hintkeneviri kurutup esrar haline getirdikleri, satışını yaptıkları polis baskınında ortaya çıkan ve yarım kilo esrar karşılığı 500 milyon liralık pazarlığın gizli kameraya kaydedildiği operasyonun nasıl başlatıldığını da anlatan İçel Emniyet Müdürü, kendisine gönderilen bir ihbar mektubundan yola çıkarak karakolun basılmasına karar verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

  "Karakolda görevli bazı polislerin hintkenevirlerini toplayarak, karakolda kurutup sattıklarının belirlenmesi üzerine oluşturulan özel ekip harekete geçti. Önceden planlanarak seri numaraları alınan paralarla karakolda görevli ve bu olayla irtibatları olduğu tesbit edilen personel ile esrar alış verişi gerçekleştirildi. Olaya suçüstü olarak müdahale edilmiş, 294 gram esrar, 14 gram hintkenevir tohumu, 2 kök hintkeneviri, 1 adet ruhsatsız silah ele geçirilmiştir."

  12 POLİS VE İKİ BEKÇİ TUTUKLANMIŞTI

  Pamuk, operasyonda 1 başkomiser, 1 komiser yardımcısı, 8 polis memuru, 2 mahalle ve çarşı bekçisi ile olaya dışardan karıştığı tesbit edilen ikisi firari 10 kişi hakkında işlem yapıldığını açıkladı.

  Önceki gece geç saatlere kadar süren savcılık ifadelerinden sonra mahkemeye sevk edilen sanıklardan Kazanlı Karakol Amiri Başkomiseri Hamit Kurul, Komiser Yardımcı Mehmet Cebeci, polis memurları Hamit Taş, Ayhan Şengül, Ali Bozkurt, bekçi Cemal Öztürk, sevil şebeke üyeleri Filiz Kanarlı, Mehmet Çoşkun, Bülent Ecevit Atlı, Mehmet Çabuk ve Sabri Doğan tutuklandı. Şebekenin elebaşı olan Tanser İzgi ile Şemsettin Buzak hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

  Sanıklardan Sabri Çoşkun, Hüseyin Çabuk, Mehmet Bayfidan, polis memurları İrfan Dönmez, Bülent Güneş, Fatih Altınışık, Nihat Akboğa, Mahmut Ertaş, bekçi Osman Eskitat ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı