Gündem Haberleri

  Karadeniz'e hâlâ çamur akıyor

  Muhammet KAÇAR / DHA
  28.08.2015 - 07:07 | Son Güncelleme:

  Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde pazartesi günü yaşanan sel ve heyelan, ortaya bir ayıbı çıkardı. Belediyelerin yıllarca kontrolsüz olarak döktüğü çöpler, selle birlikte sahil yoluna indi. Sel suları çekildi, cadde ve sokaklar balçık ve çamurla kaplandı. Hopa’da yaşanan sel felaketi havadan görüntülendi. Bölgede temizlik çalışmaları ve yardımlar devam ederken 1300 kişi Hopa Kaymakamlığı’nda kurulan kriz masasına müracaat etti.

  ARTVİN'in Hopa ilçesi Çamlıkköy ve Fener Mevkisi arasındaki dağın arka yamacındaki alanda oluşturulan vahşi depolama alanına Hopa ve Arhavi belediyeleri yıllarca çöp döktü.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Bölgede yaşanan pazartesi günkü sel afeti sonrası taşan yan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Karadeniz Sahil Yolu'nda adeta çöp dağları oluşturdu.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Sel sularının sürüklediği çöpler sahil yolu boyunca yayıldı.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  CİHAN: ‘ALLAH’TAN GELEN BİR ŞEY’

  Arhavi Belediye Başkanı AK Partili Coşkun Hekimoğlu "'Dökülen çöpler bir gün sel olursa sahile iner' diye uyarım olmuştu. Dediğim maalesef çıktı" diye konuştu. Hopa Belediye Başkanı AK Partili Nedim Cihan ise "Biz de ara sıra o alana çöp döktük. Yukarıdan çöp geldiyse alırız. Ne olacak?" dedi. Cihan yaşanan felaketi ise şöyle yorumladı: “Ağaç kökleri menfezleri tıkadı ve su baskını oldu. Menfezler tıkanınca su yön değiştirdi. Sel suları ev ve işyerlerinin bodrum katlarını bastı. Allah’tan gelen bir şey.”

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  TMMOB: ‘TaKDir-i ilahi değil takdir-i idaridir’

  TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi: “Soma’da 301 madencinin ölümüne, ‘Fıtrat’ diyen zihniyet, Hopa’da ‘Takdir-i ilahi’ diyebilmektedir.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Bu zihniyet devam ettiği sürece su taşkınları ve felaketler devam edecektir. ‘Dere ıslahı’ adı altında derelerin betonlaştırılması, dere yataklarının daraltılmasının felakete neden olduğu tüm uyarılarımıza rağmen gözardı edilmiştir. Dere yataklarının imara açılması ile ortaya çıkan rant, insanlarımızın hayatından daha mı değerlidir?”

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Nejla, Melike, Taha...

  ARTVİN’in Hopa ilçesinde Sundura Deresi’ne kapılan 5 yaşındaki Taha Su’yu Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı timleri arıyor. Askerler, Taha’nın, kayalar arasına sıkışmış olabileceği düşüncesiyle derenin bulanık suyunda taşların altını elleriyle yokladı.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Sugören Köyü’nde sel sularına kapılarak kaybolan Melike Kakşi ile yeğeni Nejla Kakşi’yi (18) bulabilmek için başlatılan çalışmalar da sürdürülüyor. Halasını kurtarmak isterken sel sularına kapılarak kaybolan Nejla Kakşi’nin atletizm ve disk atma dalında başarılı dereceler elde ettiği, milli sporcunun Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu kazandığı öğrenildi.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  KARADENİZ’E HÂLÂ ÇAMUR AKIYOR

  Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde sel suları çekildi, cadde ve sokaklar balçık ve çamurla kaplandı.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  Hopa’da yaşanan sel felaketi havadan görüntülendi. Bölgede temizlik çalışmaları ve yardımlar devam ederken 1300 kişi Hopa Kaymakamlığı’nda kurulan kriz masasına müracaat etti.

  Karadenize hâlâ çamur akıyor

  ‘Annem, abim cevap vermiyordu’

  ARTVİN’in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelanda annesi Ünsal, abisi Erdal Eren ile yengesi Emniyet Gedik’i kaybeden, kendisi ise enkaz altından yaralı kurtulan Naz Gedik (7), mezarlığı ziyaret etti. Küçük Naz tanık olduğu sel faciasını şu sözlerle anlattı: “Biz evden çıkmak için yer arıyorduk. Cansu ablam toprağın geldiğini bize gösterince tekrar eve atladık. Alta indik, yengem tam yanımdaydı, kafasından, yüzünden kan akıyordu. Anneme sesleniyordum, cevap vermiyordu, abime sesleniyordum, cevap vermiyordu. Ablam ‘Nefes alamıyorum’ diyordu. Diğer ablam ise ‘Ayağım kırık gelemiyorum’ diyordu. O sırada evin önündeydik.”


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı