Gündem Haberleri

  Karadeniz uzaylıları bekliyor

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karadeniz Bölgesi'nde, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerden gelecek konuklar ile doğa sporu tutkunları, bu yıl önemli potansiyel oluşturacaklar. Trabzon'da 1749 yatak kapasiteli

  20 konaklama tesisin yanı sıra, bu yıl 248 kapasiteli iki tesis daha hizmete girecek. İldeki tesislerde rezervasyonlar başlarken

  geçen yıl gelen 104 bin Avrupalı, 181 bin BDT'li ve 265 bin yerli olmak üzere toplam 550 bin olan turist sayısında yarı yarıya artış bekleniyor.Kentte, belediye tarafından bazı otellerin odalarına Kuranıkerim konuldu. Sağlık Bakanlığı ile Almanya arasında yapılan teknik işbirliğiyle yürütülen ‘‘aile sağlığı projesi’’ çerçevesinde, otellere prezervatif otomatı yerleştirilmesine de yakında başlanacak. Karadeniz Bölgesi'nde yayla turizmi, doğa sporları, yamaç paraşütü, rafting ve tarihi yerler, önemli turizm potansiyeli oluşturuyor.

  Rize'de, yaz turizmi faaliyetleri devam ediyor. ‘‘Uzaylı’’ olduğu öne sürülen Sürmeneli Meyveş Nine adına anıt yaptırmak için, eylül ayında, çok sayıda UFO meraklısının ilçeye gelmesi bekleniyor.

  Samsun'da, turistik işletme belgeli 6 tesisin yatak kapasitesi 709, ayrıca toplam bin kişi kapasiteli belediye belgeli tesis ve pansiyon bulunuyor. Yörede yayla ve deniz turları yönündeki çalışmalar sürdürülüyor. Karabük'te ise Safranbolu evleri yurtiçi ve yurtdışından gelecek turistlerin gözde ziyaret yerlerinden biri olacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı