Gündem Haberleri

  Karadeniz’in dibinde antik kalıntı

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nuh Tufanı'nın izlerini arayan Amerikalı ünlü káşif Robert Ballard, Karadeniz'in 95 metre derinliğinde antik bir medeniyete ait kalıntılar buldu. Antik yerleşim alanının 7500 yıl önce yaşanan büyük sel felaketinin ardından suların altında kaldığı sanılıyor.

  NUH Tufanı'nın izlerini arayan Amerikalı Robert Ballard, Karadeniz sahilinden 20 km açıkta ve 95 metre derinlikte antik bir uygarlığa ait kalıntılar buldu. Araştırmacılar, 7500 yıl önce yaşanan büyük sel felaketi sonrasında söz konusu yerleşim alanının sular altında kaldığı söylediler.

  Titanic ve Bismark gibi batık gemileri okyanus dibinde bulan ünlü araştırmacı Dr. Robert Ballard, eylül başından itibaren Karadeniz'in dibindeki kalıntıları taramak için 5 haftalık bir inceleme gezisi başlattı. Araştırmacılar geçtiğimiz günlerde sahilden 20 km açıklıkta dörtgen bir yapıya ait parçalar, tahtadan ve taştan oyma kalıntılar buldular.

  BU İNSANLAR KİM

  12 m genişliğinde ve 15 metre uzunluğunda, kirişleri tahta oymalı yapının bir ahır olabileceği söyleniyor. Karadeniz'in oksijensiz sularının kalıntıların iyi korunmasını sağladığı kaydedildi.

  Sinop'un 20 km açığındaki gemisinden telefonla soruları yanıtlayan Robert Ballard, bu yapının kesin insan ürünü olduğunu söyledi. Ballard'a göre yapı, 7 bin yıl önce taş çağında Anadolu'da görülen bina kalıntılarının karakteristik özelliklerini taşıyor.

  Ballard, ‘‘Şimdi biz o dönemde kıyılarda yerleşim olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise bu insanların kimler olduğu ve yerleşimlerinin ne kadarlık bir alanı kapladığı, araştırmamızı genişleterek bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız’’ dedi.

  Keşif gezisinde önce özel sonar cihazsıyla deniz tabanı taranıyor. Olağandışı oluşumlara rastlandığında robot kameralar suya indirilip bölge inceleniyor. Şimdilik bölgenin sadece fotoğraflandığı ve hiçbir şeyin su yüzüne çıkarılmadığı bildirildi. Araştırma, Türk karasularında yapıldığı için Anıtlar ve Müzeler Kurulu'ndan da bir yetkili de araştırmalara katılıyor.

  BÜYÜK SEL ÖNCESİ

  Arkeolojik araştırmaya liderlik eden Pennsylvania Üniversitesi'nden Fredrik Hiebert, ‘‘bu keşif, büyük sel öncesinde Karadeniz sahillerinde yerleşim olduğunu kanıtlayan ilk delil’’ diye konuştu. Hiebert, ‘‘Bu büyük keşif, Avrupa, Asya ve eski Ortadoğu arasında anahtar rol oynayan bir bölgenin tarihini yeniden yazdıracak’’ dedi. National Geographic Society adına yapılan araştırma, binlerce yıl önce meydana gelen korkunç sellerden önce, antik kentin kıyıda yer aldığını ortaya koyuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı