Gündem Haberleri

  Karadeniz bile kurudu

  Yaprak KOÇER/DHA
  24.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  Kuraklık, Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesi Karadeniz’i de vurdu. 19 barajdaki ortalama doluluk oranı geçen yıl eylülde yüzde 64 iken bu ay yüzde 45.10’da kaldı. Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın denize döküldüğü Samsun ise alarm veriyor.

  TÜRKİYE'nin en önemli akarsularından Kızılırmak ile Yeşilırmak'ın denize döküldüğü Samsun, kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Samsun'daki Devlet Su İşleri (DSİ) 7'nci Bölge Müdürlüğü verilerine göre Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Tokat’ta bulunan 19 barajda ortalama doluluk oranı eylül ayı itibariyle yüzde 45.10'a düştü. Bu oran geçen yıl eylülde yüzde 64’tü. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki caddelerde bulunan üst geçitlere su tasarrufu ile ilgili afişler asıldı.

  ‘SU FAKİRİ OLACAĞIZ’

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yusuf Demir, iklim değişimlerinin asıl etkisinin 2030'dan sonra görülmesinin beklendiğini belirtti ve şöyle konuştu: “Ülkemizin yıllık yenilenebilir su kaynağı potansiyelinin yaklaşık yüzde 40'ı kontrol altındadır. Bu kaynağın yüzde 74'ü her yıl tarım sektörüne tahsis ediliyor. Bu sektörde 19 milyar metreküp su boşa harcanıyor.” Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzun süreli kuraklıkla birlikte kısa süreli çok şiddetli yağışların görülmesi hem kuraklık riskini artırmış, hem de sel tehlikesini oluşturmaktadır. Ülkemiz yaygın olarak bilinenin aksine su zengini değil, su fakirliği sınırında bulunan bir ülkedir. Su kaynaklarımız yer üstü ve yer altı olmak üzere toplam 112 milyar metreküptür. Nüfus artışımız böyle devam ederse 30 yıl içerisinde su fakiri ülkeler arasına gireceğiz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı