Gündem Haberleri

  Karadam Yeti'nin sırrı

  Hürriyet Haber
  26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü Alman dağcı Reinhold Messner, Himalayalar ve Karakurum dağlarında son 12 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu, ‘‘Karadam Yeti’’ efsanesini aydınlattığını öne sürdü. Messner, öykülerde hep dev bir maymun olarak tanımlanan Yeti'nin aslında üç metre boyunda bir ayı olduğunu iddia ediyor.

  SON 12 yıl içinde Tibet'in uçsuz bucaksız soğuk ve karlı yaylalarına tam 30 keşif seferi düzenleyen Reinhold Messner'in yazdığı ‘‘Yeti: Efsane ve Gerçek’’ adlı kitap, önümüzdeki hafta Almanya'da piyasaya çıkıyor. Karadam Yeti'nin peşinde geçen 12 yılını anlatan Messner'in kitabından yapılan alıntılar, resim ve çizimleriyle birlikte Alman Bunte Dergisi'nin son sayısında yayınlandı. Himalayalar'da Tibetli kadınları kaçırdığı, çobanların sürülerini çaldığı öne sürülen Yeti'yi görenler, onu ‘‘iki ayağı üzerinde yürüyen, vücudu boz kıllarla kaplı dev bir yaratık’’ olarak tasvir ediyorlardı. Yeti, efsanenin çıktığı 1950'li yıllardan beri, çeşitli dergi ve gazetelerde, King Kong'u andıran devasa bir maymun ya da taş devri insanlarına benzeyen garip bir yaratık olarak çizildi. Hatta çizgi romanlara ve filmlere konu oldu.

  Reinhold Messner'in verdiği bilgiye göre aslında Tibetliler, Yeti'nin dev boyutlu korkunç bir ayı olduğunu çok uzun yıllardan beri biliyorlardı; hatta cinayetler işlediği için yakalanıp öldürülen hayvanı mumyalamışlardı. Sonunda rahipler, bir manastırda sakladıkları ayı mumyasını Reinhold Messner'e gösterip fotoğraf çekmesine izin verdiler.

  Messner, kitabında Yeti'nin kimliği ve varlığı tespit edildiği halde, insanların düş gücünü çalıştırmaya devam edip yeni yeni ‘‘Yeti masalları’’ ortaya çıktmasına neden olduğunu belirtiyor. Messner, bu konuda ortaya kanıt diye çıkarılan fotoğrafların da kurmaca olduğuna dikkat çekiyor ve örnek olarak 1992 yılında Fransa'da ortaya çıkan bir fotoğrafı gösteriyor. Messner, bu fotoğrafta görünen Yeti'nin post giymiş bir insan olduğunu belirtiyor.

  Yeti'nin bir ayı olduğuna birçok kişinin inanmayacağını belirten Messner, Bunte dergisine yaptığı açıklamada şöyle diyor: ‘‘Yeti'nin bir ayı olduğunu ortaya çıkardığım için, insanlar büyük düşkırıklığına uğrayacaklar. Çünkü Yeti'nin kadınları kaçırıp çocukları yetiştirdiği şeklindeki söylenceler hoşlarına gidiyor. Ancak 10 yıl içinde dünyada herkes Yeti'nin bir ayı olduğunu öğrenecek...’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı