Gündem Haberleri

  Karaciğer operasyonu Ergenekon’a takıldı

  Mehmet Kayhan YILDIZ / DHA
  22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konya’da Ayşe Sönmez İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Halime Sert’e yapılacak karaciğer nakli Ergenekon’a takıldı.

  4 yaşından beri ’karaciğerindeki enzim eksikliği’ nedeniyle hastalıkla pençeleşen genç kıza dokularını uyum sağlaması üzerine 32 yaşındaki annesi Gülten Sert’ten nakil yapılmasına karar verildi. Karaciğerden parça nakli operasyonunu Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Ankara Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirecekti. Ameliyatın yapılacağı gün, Prof. Haberal’ın gözaltına alınması ve daha sonra tutuklanması üzerine ameliyat yapılamadı. Haberal’ın serbest bırakılarak ameliyatın gerçekleştirilme olasılığı göz önüne alınıp, hastanede tutulan Halime Sert, Rektör’ün tutuklanması üzerine nakil için daha sonra kendisine haber verileceği bildirilerek taburcu edildi. Hastalığından dolayı kolesterolü yükselerek damarları tıkanan ve bu yüzden 1 kez anjiyo olan Halime’ye, ameliyat edilmediği takdirde 5 ay sonra yeniden anjiyo yapılması gerekecek.

  Ameliyat tarihi belli değil

  Konya’daki evlerinde kızının büyük sıkıntı çektiğini anlatan anne Gülten Sert de, "Haberal tutuklanınca, ’Size haber vereceğiz’ diyerek bizi hastaneden gönderdiler. Ameliyat için Haberal hocanın çıkmasını mı bekleyeceğiz, yoksa bir başkası mı ameliyatı gerçekleştirecek bilmiyoruz" dedi. 12 yaşındaki Halime ise "15 gün arayla kanımın temizlenmesi için Ankara’ya gitmek zorundayım. Sağlığıma bir an önce kavuşup diğer arkadaşlarım gibi okuluma gidip gelmeyi istiyorum" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı