Gündem Haberleri

  Karaada krizinin perde arkası

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 14:00 | Son Güncelleme:

  Dün Yunanistan ile Türkiye arasında ikinci bir Kardak krizine yol açacak olayın eşiğinden dönüldü. Türk gazeteciler, adada bulunmaları uluslararası anlaşmalara göre yasak olan Yunan askerlerini görüntülemeye çalışınca kısa süreli gözaltına alınmıştı. Olayın ortaya çıkışı ve gelişimi iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren başka bir adacık krizini akıllara getirdi. Ancak Dışişleri ve Genelkurmay Atina'nın amacını önceden kestirdi. Böylece büyük bir provokasyonun önüne geçildi...

  Uğur ERGAN YAZIYOR

  Akdeniz'de Kaş'ın karşısında Meis'in hemen yanı başındaki Kara Ada nedeniyle Ankara ile Atina arasında "Kardak" benzeri yeni bir kriz yaşanabilir mi?
  Dışişleri koridorlarından aldığım izlenim, Ankara'nın böyle bir niyetinin olmadığı.
  Peki aynı hava Atina'da hakim mi?
  Bunu söylemek zor.
  Kara Ada'ya Yunanistan güvenlik güçlerinin konuşlandırıldığı haberi önce Yunan basınında yer aldı.
  Belli ki Atina yönetimi bu gelişmeden Türk kamuoyunun haberdar olmasını istiyor.
  Atina'nın bu tutumunun arkasında artık yıllardan beri ezberlediğimiz "tahrik diplomasisi" var.
  Nedeni ise çok açık.
  Karamanlis Hükümeti uzun süredir zor durumda. Erken seçimin eli kulağında. İşte böyle bir ortamda Karamanlis'in liderliğini yaptığı Yeni Demokrasi Partisi'nin içinden bildik bir isim başbakanlığa oynuyor.
  Bu tanıdık isim, son dönemde Türkiye'ye yönelik söylemlerinde geçmişe göre biraz daha sert tavır takınan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani.
  Atina'dan gelen bilgiler Kara Ada'daki Yunanistan varlığının medyaya sızdırılmasının arkasında Bakoyani'nin ekibinin olduğunu işaret ediyor.
  Bakoyani buna neden ihtiyaç duymuş olabilir?
  Çünkü ağza seçim alındığında, Yunanistan'da "Türkiye korkusu" veya sözüm ona "Türkiye'ye karşı posta koymak" ne yazık ki hala Yunan kamuoyunda prim yapıyor.
  Bakoyani, Türkiye'nin burnunun dibinde olan Yunanistan'ın egemenliğindeki bir adacığa güvenlik gücü konuşlandırıldığını el altından sızdırarak provokasyon için düğmeye basmış durumda. Eğer kriz çıkarsa önce "kabadayılık" yapmayı, ardından da "barışsever" rolü oynamayı istiyor.
  Dışişleri ve Genelkurmay Kara Ada'daki hareketliliği yakından takip ediyor. Ancak Atina'da kuş uçsa haberdar olan Ankara, yazının başında belirttiğimiz gibi Yunanistan'da oynanan erken seçim oyunlarına gelme niyetinde değil.
  Ankara'daki ilgili makamların Türk medyasından da bir ricası var:
  "Adacık Yunanistan'ın egemenliğinde. Yunanistan buraya ağır silahlar dışında hafif silahlar yerleştirebilir. Atina'nın istediği kriz ortamının yaratılması. Atılan bu oltaya takılmayın."
  Bizden duyurması...

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı