Gündem Haberleri

  Kara Murat Superman'e karşı

  A.A.
  06.08.2006 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Tüm dünyada ”Superman”, “Örümcek Adam”, “Batman”, milyonlarca dolarlık filmleriyle fırtına gibi eserken, Yeşilçam tarihi de onları kıskandıracak maharette süper kahramanlara sahne oldu.
  Kara Murat, Karaoğlan, Malkoçoğlu, Battal Gazi, Tarkan, Dünyayı Kurtaran Adam, Kılıçaslan gibi kahramanların maceraları, Hollywood'un süper kahramanlarını gölgede bırakacak cinsten...

  Müslümanlar'ın 17. yüzyılda Bizans'a yaptığı gazalarda ün yapan Battal Gazi'den esinlenilen kahraman, beyazperdeyle 1955 yılında tanıştı. Sami Ayanoğlu'nun yönettiği “Battal Gazi Geliyor” adlı filmi, 1966 yapımı “Battal Gazi” izledi. Filmde Battal Gazi'yi Atilla Gürses canlandırdı.

  Seri, 1971'de Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve bu kahramanla bütünleşen Cüneyt Arkın'ın rol aldığı “Battal Gazi Destanı” ile sürdü. Arkın, 1972'de “Battal Gazi'nin İntikamı”, 1973'te “Battal Gazi Geliyor”, 1974'te “Battal Gazi'nin Oğlu” adlı yapımlarda rol aldı. Filmlerinde sık sık Bizanslıların eline düşen, ancak insanüstü gayretiyle her seferinde kurtulan ve intikamını alan Battal Gazi, bir vuruşta ya da 1 okla 20 Bizanslıyı öldürmesi, kendisine gerçek kimliğini bilmediği için vurmak isteyen oğlunun “elinin taş kesilmesi” gibi film sahneleriyle sinema tarihine geçti.

  KARA MURAT

  “Fatih'in Fedaisi Kara Murat” olarak tanınan kahraman da uzun süren bir seriye imza attı.
  1972'de “Fatih'in Fedaisi Kara Murat” ve “İstanbul Kabadayısı Kara Murat” adlı filmlerle başlayan seri, 1973'te “Kara Murat Fatih'in Fermanı”, 1974'te “Kara Murat Kardeş Kanı” ve “Kara Murat Ölüm Emri”, 1975'te “Kara Murat Kara Şövalyeye Karşı”, 1976'da ”Kara Murat Şeyh Gaffar'a Karşı” ile “Kara Murat, La Belva Dell'Anatolia”, 1977'de “Kara Murat Denizler Hakimi” ile 1978'de ”Kara Murat Devler Savaşıyor” adlı filmlerle sürdü.

  Rahmi Turan'ın eserinden beyazperdeye uyarlanan yapımda, Kara Murat, kalbine üç ok girmesine rağmen düşmanı vurması, at üzerinde giderken ok yağdırması, bir kılıç darbesiyle düşmanı dağıtması, surlardan atlamasıyla ünlüydü.
  1977 yapımı “Denizler Hakimi” adlı macerasında Kara Murat, hasılat rekorları kıran “Karayip Korsanları” filminin benzeri bir maceraya atıldı. Kaptan-ı Derya Yunus Paşa'yı (Turgut Özatay) topladığı vergi ve ganimetlerle İstanbul'a dönerken soyan ve Türk köylerine baskın yapıp halkı öldüren Kara Korsan'a karşı görevlendirilen Kara Murat, düşman gemilerinin tamamını yakarak macerasını başarıyla tamamladı.

  KORKUSUZ KARAOĞLAN

  Suat Yalaz'ın büyük ilgi gören çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan Karaoğlan'ı usta aktör Kartal Tibet başarıyla canlandırdı.
  İlk olarak 1965 yapımı “Karaoğlan” adlı yapımda ünlü kahramanı canlandıran Tibet, 1967'de “Karaoğlan ve Yeşil Ejder” filminde Tülay Erdeniz'in canlandırdığı korkunç ejdere karşı mücadele verdi.
  1969 yapımı “Karaoğlan-Şeyhin Kızı” filminde Karaoğlan'ı Kuzey Vargın canlandırdı. 1969'daki “Karaoğlan'ın Kardeşi Sargan” filminde Tarık Tibet, 1972'deki “Karaoğlan Geliyor” filminde yine Kartal Tibet kamera karşısına geçti.

  Karaoğlan, filmlerde sergilediği kahramanlıklarının yanında, yabancı kadınlarla yaşadığı gönül maceralarıyla da tanındı. 2002 yılında televizyon dizisi olan Karaoğlan'ı bu kez genç oyuncu Kaan Urgancıoğlu canlandırdı.

  TARKAN VE “ATIL” KURT

  Sezgin Burak tarafından 1967'de yaratılan çizgi roman kahramanı ”Tarkan”, 1969'da seyirciyle tanıştı.
  Ünal Şahin ve Hasan Demirtaş tarafından da canlandırılan Tarkan, asıl Kartal Tibet ile özdeşleşti. Sanatçı, “Tarkan”, “Tarkan Gümüş Eyer”, “Tarkan Altın Madalyon”, “Tarkan Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı” filmlerinde rol aldı.

  Ailesi o daha bebekken katledilen ve kurtlar tarafından yetiştirilen Tarkan, yanından ayırmadığı kurdu ile maceradan maceraya koşturdu. Tek başına bir ordu gibi mücadele veren, Batı Hun hakanı Atilla'nın gözde savaşçısı Tarkan'ın maceraları, Kuzey ve Orta Avrupa'da cereyan ediyordu.

  Tarkan filmlerinin ilk ikisinde rol alan kurt köpeği Con gerçekten çok akıllı bir köpekti. Öyle ki, caddede karşıdan karşıya geçerken trafik ışıklarını kullanmayı dahi öğrenmişti. Ne yazık ki, bu kıymetli köpek, trafik ışıklarına aynı dikkati göstermeyen bir sürücünün kullandığı aracın altında kalarak can verdi.

  “TÜRK STAR WARS”I

  “Türk Star Wars”ı olarak nitelendirilen “Dünyayı Kurtaran Adam”, 1982'de çevrildi. Çetin İnanç'ın yönettiği ve senaryosunu Cüneyt Arkın'ın kaleme aldığı filmde başrolü de ünlü aktör üstlendi. Dünyayı bilinmeyen güçlere karşı savunmak için uzay araçlarıyla yola çıkan iki kişinin macerasını konu alan fantastik yapımın ikincisi, 24 yıl aradan sonra yeniden seyirciyle buluşuyor.

  “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu” adlı filmin yönetmenliğini Kartal Tibet üstlenecek. Senaryosunu Murat Boyacıoğlu'nun kaleme aldığı filmde, Cüneyt Arkın, Mehmet Ali Erbil, Hıncal Uluç, Deniz Seki, Pascal Nouma, Ayşen Gruda, Günay Karacaoğlu, Burcu Kara, Pakize Suda ve Burak Sergen rol alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı