Gündem Haberleri

  Kara Harp Okulu’nda eşcinsel tartışması

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Kara Harp Okulu’nda düzenlenen ‘Uluslararası Liderlik Sempozyumu’nda, ‘Orduda homoseksülellik’ konusu da tartışıldı.

  Chicago Loyola Üniversitesi Öğretim Üyesi, Üniversiteler Arası Silahlı Kuvvetler ve Toplum Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. John Allen Williams, ‘Postmodern Silahlı Kuvvetlerde Liderlik’ başlıklı sunumunda orduda homoseksüellik sorununa değindi. Silahlı kuvvetlerin toplumsal değerlerdeki değişimi benimsemesi ve ayak uydurması gerektiğini savunan Williams, şunları söyledi:

  ‘Toplumsal gelişmeleri, askerlik kültürüne dahil etmek gerekiyor. Asker post-modern olsun dersek, yanlış yapmış oluruz. Post-modern ordu, Batı demokrasilerinde hep farklı. Eşler her zaman kadın olmuyor. Çünkü kadın askerler ve homoseksüel askerler de var. Son dönemde homoseksüeller de çok daha yaygın kabul görmeye başladı. Resmi bir tanınma oldu. Silahlı kuvvetlerin her zaman toplumu izlemeleri gerekir. Eskiden itiraz-ret çok zordu. Şimdi, sivil-asker ilişkileri değişti. Medya, askeri operasyonların bir parçası haline geldi.

  DEMOKRATİK ÜLKELERE UYGULANIR

  ABD’de eşcinsellere hoşgörü var. Toplumsal değerler değişiyorsa, buna koşut ordu değerleri de değişmeli. Uyuşturucu kullanımı toplumlarda yoğunlaşınca, orduda da görülmeye başladı. Bu doğal. Çünkü ordu, toplumun bir parçası. Hem toplumun hem de askerlerin değerlerinde değişiklikler oldu. Askerin, sivilin ne düşündüğünü iyi bilmesi gerekir.’

  Williams’
  ın eşcinsellikle ilgili görüşlerini ifade ederken, bazı komutanların ellerin açarak, ‘Bu da nereden çıktı şimdi’ der gibi itiraz ettikleri gözlendi.

  Sadece karizma yetmez entelektüel olmak lazım

  KARA Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, bilgi toplumlarında, karizmatik liderliğin varlığı ve geçerliliğinin giderek tartışılır hale geldiğini savunarak, ‘Bundan böyle liderler, sadece uzmanlıklarıyla, otorite veya karizmalarıyla etkili olmayacaklar. Bilgi toplumunda, entelektüel liderlere gereksinim duyuluyor’ dedi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yalman, liderliğin bir şeyin nasıl yapılacağından çok, liderin nasıl davranacağı ile ilgili olduğunu söyledi. Yalman, ‘Liderlerin genellikle net bir hedefleri ve planları vardır’ diye konuştu. Yalman, insanların liderin karşılaştığı fırtınayla değil, gemiyi limana getirip getirmemesiyle ilgilendiklerine belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı