GeriGündem Kara bölümü inşaatı durdu... 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara bölümü inşaatı durdu... 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadı

Kara bölümü inşaatı durdu... 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadı

Kabataş’ta ’martı’ şeklinde olması nedeniyle kamuoyunda ’Martı projesi’ olarak bilinen "Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi" projesi inşaatı, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan kara bölümüne henüz izin çıkmadığı için durdu.

PROJE alanında yaklaşık 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadığı belirtildi. Havadan görüntülenen ve işçilerin olmadığı şantiye alanında şu anda sessizlik hâkim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, çalışmaların deniz tarafı tamamlandı, kara tarafında ise kurul onayı bekleniyor. Projenin iptal edilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan projenin inşaatının devam edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Kara bölümü inşaatı durdu... 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadıMimar Hakan Kıran tarafından 2005 yılında tasarlanan projeye daha sonra metro ilavesi kararı verilerek 28 Temmuz 2016 yılında başlanmıştı. Fındıklı Molla Çelebi Camisi’nin kuzey tarafından başlayıp Kabataş Bezm-i Âlem Valide Sultan Camisi’ne bitişik balıkçı barınağını da içine alan çalışmalarda önce yaklaşık 650 metre boyunca denize kazıklar çakılarak kıyı kısmı deniz üzerinde yaklaşık 20 metre genişletilmişti. Projede yer alan 4 iskelenin yapılması içinde denize yüzlerce kazık çakılmıştı. İskelelerin betonarme bölümleri ise geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanmıştı.

BİR AYDIR TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMIYOR

Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi projesinde çalışmalar hızla ilerlerken, çevre sakinleri, yaklaşık 1 ay önce bölgedeki çalışmalar durduğunu ifade etti. Daha önce hummalı bir çalışmanın sürdüğü alanda şu anda çalışmayan birkaç iş makinesi park halinde dururken, işçiler de alanı terk etti. Haftalardır proje alanında tek bir çivinin bile çakılmadığı öğrenildi.Projenin akıbetinin ne olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Bölgede şu anda sadece Kabataş-Mahmutbey metro hattıyla ilgili çalışmaların devam ettiği görüldü.

Öte yandan duran projeyle ilgili tanıtım faaliyetleri de sürüyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin, bölgenin hemen yanında açtığı "Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi " tanıtım ofisinde proje hazırlanan maketlerle tanıtılmaya devam ediliyor.

Kara bölümü inşaatı durdu... 1 aydır tek bir çivi bile çakılmadı

PROJEDE NELER VAR?

Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi planlanıyor. Projede deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek. Otomobillerin geçtiği yol, yeraltına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksiklik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Altta ve üstte geçiş alanlarını kullanacakların ihtiyaçlarını karşılayacak büfe, pastane, gazete bayi gibi üniteler yapılması planlanıyor.

MİMARLAR ODASI’NDAN YAPICI: '2006 PROJESİ İLE ALAKASI YOK'

Mimarlar Odası Kent Danışma Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı ise Koruma Kurulu kararının daha sonradan alınması konusuna başından beri itiraz ettiklerini belirterek " Bu kararların sonradan alınması zaten projeyi yasal yapmıyor. 2006 yılındaki proje bu değildi. Kültür Bakanlığı 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun vereceği karar için inşaatın kara bölümü durdu. Biz zaten projeye karşı dava açmıştık" dedi. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle