Gündem Haberleri

  Kar yolları kapadı

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Türkiye`nin büyük bölümü, Ramazan Bayramı`na kar yağışı ile girerken, birçok ilde çok sayıda köyün yolu ulaşıma kapandı.

  Edirne`de gece yarısı başlayan kar yağışı devam ediyor. Köy Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, şehir içinde kar temizleme çalışması yapıyor. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de, cadde ve sokaklarda kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. 

  Şehir içinde sabah saatlerinden itibaren 11 maddi hasarlı kaza meydana gelirken, trafik polisleri buzlanma nedeniyle, sürücüleri araçlarına zincir takmaları yönünde uyarıyor.  Edirne`nin Havsa İlçesi`ne bağlı Necatiye Köyü`nde, buzlanma nedeniyle çok sayıda araç yolda kalırken, kar temizleme çalışması yapan Karayolları araçlarının Havsa yakınlarında kaldığı belirtildi.
     
  KAPIKULE`DE TIR KUYRUĞU
     
  Kapıkule Sınır Kapısı`nda, yur tdışına çıkış yapmak üzere gelen TIR`lar, 8 kilometre uzunluğunda konvoy oluşturdu. Yetkililer, TIR sürücülerinin Ramazan Bayramı nedeniyle, yurt dışına kısa sürede giderek, geri dönmeyi amaçladıkları için gümrükte yığılma olduğunu bildirdiler.

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının 8 santimetreye ulaştığını, hava sıcaklığının gece eksi 3, gündüz eksi 2 derece olduğunu bildirdiler.

  Kırklareli de, Kofçaz`da 16, Babaeski`de 10, Pınarhisar`da 5 ve Demirköy`de 1 köy yolu olmak üzere, toplam 32 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.  Tekirdağ`da ise, Hayrabolu`da 47, Muratlı`da 4 ve Çorlu İlçesi`ndede 1 köy yolunun kar yağışı nedeniyle kapalı olduğu bildirildi.

  Hayrabolu İlçesi`nden İstanbul`a otobüs seferleri yapılamazken, Tekirdağ`dan sabah saalerinde bir midibüsün karayolları ekipleri nezaretinde ilçeye ulaştığı kaydedildi.  Edirne Gümrükleri Başmüdürlüğü`ne bağlı Kapıkule, İpsala, Pazarkule ve Kırklareli`nin Dereköy Gümrükleri`ne giden yolların açık olduğu belirtildi.

  DOĞU'DA 594 KÖY YOLU KAPALI

  Doğu Anadolu Bölgesi`ni etkisi altına alan yoğun kar yağışı, bölgede 594 köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu.  Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, son bir hafta içerisinde bölgeyi etkisi altına alan ancak, bugün etkisini kaybeden yoğun kar yağışı nedeniyle Erzurum`da 350, Erzincan`da 111, Ardahan`da 57, Iğdır`da 55, Kars`ta 16 ve Ağrı`da 5 olmak üzere, bölgede toplam 594 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  GÜNEŞLİ GÜNLER
     
  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan`da, bayram süresince hava sıcaklıklarının artması, bugün etkisini kaybeden kar yağışının da yarından itibaren tekrar devam etmesi bekleniyor.  Bugün Erzurum`da gecenin en düşük hava sıcaklığının eksi 20 dereceolacağı, ancak bayram süresince bu sıcaklığın eksi 8 dereceye kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

  KÜTAHYA
     
  Kütahya`da, 13 Aralık`ta başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı, yaşamı olumsuz kiliyor. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının kent merkezinde 50, yüksek kesimlerde ise 70 santimetreye ulaştığını, kar yağışının bayram süresince devam etmesinin beklendiğini söylediler.

  Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü yetkilileri, 300 köy yolunun ulaşıma kapandığını, yeniden açılması için çalışmalara aralıksız devam edildiğini belirttiler.

  Kütahya`yı çevre illere bağlayan karayollarının açık tutulması için Karayolları ekipleri yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Kütahya-Afyon ve Kütahya-Eskişehir karayolunda yoğun kar yağışının devam etmesi nedeniyle Bölge Trafik Müdürlüğü ekiplerince zincirsiz araçların yola çıkmalarına izin verilmiyor.

  BOLU
     
  Bolu`da, sabah başlayan ve 15 santime ulaşan kar yüzünden Seben, Kıbrısçık ve Dörtdivan ilçeleriyle ulaşım güçlükle yapılıyor. Karayolları 41. Şube`ye bağlı ekipler aralıksız kar temizleme çalışması yapıyorlar.

  Ankara-İstanbul Karayolu`nun Bolu Dağı kesminde ise aralıklarla devam eden kar yağışının ulaşımı etkilemediği bildirildi. Abant Kavşağı ile Kaynaşlı gişelerinde trafik ekipleri sürücüleri zincirsiz yola çıkmamaları için uyarıyorlar.

  Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü yetkilileri, 255 köy yolunun ulaşıma kapandığını ve açma çalışmalarının sürdürüldüğünü söylediler.

  Bu arada, Bolu yakınlarındaki D-100 Karayolu Abant kavşağı güzergahında bulunan Yumrukaya Göleti buz tuttu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı