GeriGündem Kar yolları kapadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kar yolları kapadı

Soğuk hava ve kar yağışı yurtta yaşamı olumsuz etkiliyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle yüzlerce köye ulaşım yapılamıyor.

Doğu Karadeniz yöresinde Artvin'de 130, Bayburt'ta 3, Giresun'da 212, Gümüşhane'de 20, Rize'de 200, Trabzon'da 323 olmak üzere toplam 888 köy ile ulaşım sağlanamıyor.
  
Köye Hizmet Götürme Birimi'ne bağlı çok sayıda ekip, kapanan yolların ulaşıma açılması için aralıksız çalışıyor.
  
Öte yandan kar nedeniyle nakil hatlarında sorun yaşanan bazı yerlere, elektrik verilemiyor.
 
ADIYAMAN
  
Adıyaman'da önceki gün yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle 587 köy ve mezranın yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.
  
Adıyaman Vali Vekili Mehmet Akçay, yaptığı açıklamada, ulaşıma kapanan karayollarında kar temizleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Adıyaman'da halen 214 köy ve 373 mezra yolunun ulaşıma kapalı bulunduğunu ifade eden Akçay, “Köye Hizmet Götürme Birimi'nce oluşturulan 15 ekip, dünden bu yana grup köy yollarına öncelik vererek kar temizleme çalışması yapıyor. 40 köyle 60 mezranın yolu ulaşıma açıldı” diye konuştu.
  
Akçay, kar kalınlığının kent merkezinde 5-6, dağlık kesimlerde 10-20 santimetre olduğunu kaydetti.     

DOĞU ANADOLU

Erzurum'da 340, Muş'ta 350, Bingöl'de 250, Tunceli'de 220, Kars'ta 150 ve Iğdır'da 102 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, köy yollarındaki çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü bildirildi. 
  
BURSA-ULUDAĞ
 
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, son yağışlarla Oteller Bölgesi'ndeki kar kalınlığı 115 santimetreyi buldu.  Hava sıcaklığının eksi 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, görüş mesafesi 1 kilometreyi buluyor.
  
Uludağ'da, kar yağışının 25 Ocak Çarşamba gününe kadar etkili, 29 Aralık'a kadar da aralıklarla devam etmesinin beklendiği bildirildi.

DOĞU ANADOLU'DA SICAKLIK

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gece en düşük hava sıcaklığı eksi 30 dereceyle Ağrı'da ölçüldü. Erzurum'da gece en düşük hava sıcaklığı eksi 26, Kars'ta eksi 23, Ardahan'da eksi 21, Iğdır'da eksi 16 ve Erzincan'da eksi 13 olarak tespit edildi.

Bölgede bugün en yüksek hava sıcaklıklarının ise sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 7, Kars ve Ardahan'da 6, Ağrı'da 5, Erzincan'da 2 ve Iğdır'da da 1 derece olarak beklendiği bildirildi. Kar kalınlıklarının da Ağrı'da 65, Kars'ta 32, Ardahan'da 30, Erzurum'da 9, Iğdır'da 7 ve Erzincan'da 1 santimetre olduğu kaydedildi.

Yetkililer, bölgede kar yağışının bu gece ve hafta içinde etkisini sürdüreceğini belirttiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle