Gündem Haberleri

  Kar yağıyor...

  Mukadder YARDIMCIEL / KARS, (DHA)
  17.10.2007 - 15:41 | Son Güncelleme:

  KARS'ta etkili olan yağmurlu havaların ardından sabahın erken saatlerinde mevsimin ilk karı yağmaya başladı. Köylüler karın erken yağmasına şaşırırken, Sarıkamış Kayak Merkezi'ndeki turizmcilerin ise, yüzü güldü.

  GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN...

  Son hafta aralıklar devam eden yağmurlu havaların ardından sabahın erken saatlerinde ilçe merkezleri ile il merkezi dışındaki yüksek yerler beyaza büründü. Kar kalınlığı yüksek yerlerde 15 santimetreye ulaştı. Lapa lapa yağan kar, şehir merkezi ile ilçelerdeki ağaçların yeşil yaprakları üzerinde tabakalar oluşturdu. Mevsimin ilk kar yağışına en çok şaşıranlar ise, köylüler oldu. Hayvanlarını otlatmak için sabahın erken saatlerinde kalkan köylüler her tarafın beyaza büründüğünü görünce çok şaşırdı. Digor'un Han Mezrası'nda oturan köylüler, her yıl Cumhuriyet Bayramı'nda yağan karın bu yıl erken yağdığını söyledi.

  Mezra sakinlerinden Muhlis Yardımcı, "Erken saatlerde hayvanları otlatmak için uyandık. Ancak her tarafı beyaz görünce şaşırdık. Kara hazırlıksız yakalandık. Artık sobaları da yakmaya başladık. Kış bu yıl erken bastırdı" dedi. Mezrada bulunan çocuklar ise, yağan karın keyfini çıkardı. Mevsimin ilk karıyla büyük bir kardan adam yapan çocuklar, daha sonra kaban giydirip objektiflere poz verdi. Kar yağışı, hazırlıksız yakalanan minibüs şoförlerine de zor anlar yaşattı.

  TURİZMCİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

  Kar, geçtiğimiz yıl aralık ayında yağdığı için birçok rezervasyonun iptal edildiği Sarıkamış Kayak Merkezi'ndeki otelcilerin yüzünü güldürdü. Sezona erken başlayacak olan Kayak Merkezi'ndeki oteller de hazırlıklara başladı. Sarıkamış Çamkar Otel Genel Müdürü Mustafa Kızıl, önceki yıllara oranla erken yağan karın kendilerini sevindirdiğini belirterek, "Erken rezervasyon kampanyası başlattık. Çamkar Otel olarak 15 Kasım'a kadar erken rezervasyon yaptıranlar için yüzde 20 indirim yapacağız" dedi. 

  MANİSA'DA MEVSİMİN  İLK KARI

  Manisa'nın Demirci İlçesi'ne, dün (salı) gece mevsimin ilk karı yağdı. 1487 metre yükseklikteki Akçakertik Sırtı beyaza büründü. Demirci'deki hava sıcaklığı gece 2 dereceye kadar düştü.

  BİNGÖL BEYAZA BÜRÜNDÜ

  Bingöl'e yılın ilk karı yüksek kesimlere erken yağdı. Yağan erken kar hava sıcaklığını düşürürken, Bingöl dağı kar ile beyaza büründü.

  DOĞU'YA KAR YAĞDI

  Uzun süredir yağmur bile yağmayan Erzurum, Ardahan, Kars ve Ağrı’da yüksek kesimlere lapa lapa kar yağdı.
  Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, gece kar yağışına dönüştü. Erzurum kent merkezine aralıklarla karla karışık yağmur yağdı. Palandöken, Dumlu ve Kargapazarı, Allahüekber, Ağrı, Yalnızçam Dağları ile birlikte Çıldır Gölü ve çevresi beyaza büründü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı